Џејмс Френсис Кегни, Џр. (17 јули 189930 март 1986) е американски филмски глумец најмногу запамтен по неговите гангстерски улоги, како и по неговата изведба што му го донесе единствениот оскар во 1942 година во Јенки Дудл Денди.

Џејмс Кегни
James Cagney in Love Me or Leave Me trailer.jpg
Џејмс Кегни во трејлерот на филмот Љуби ме или остави ме  (1955)
Роден(а)Џејмс Френсис Кегни, Џр.
СопружникФренсис Вилард Вернон (1922-1986) (негова смрт)

Слично како и Џејмс Стјуарт, Кегни станува толку близок до публиката што ќе остане запаметен како "Џими" Кегни — име кое никогаш нема да го пишува во завршните кредити на неговите филмови.

Во 1999, Американскиот филмски институт го поставува Кегни на осмото место на нивната список на најголеми филмски ѕвезди во филмската историја.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: