Гладијатор (филм од 2000)

За други значења види Гладијатор (појаснување)

„Гладијатор“
Gladiator ver1.jpg
Постер за филмот
РежисерРидли Скот
ПродуцентДаглас Вик
Дејвид Францони
Бранко Лустиг
СценаристДејвид Францони
Главни улогиРасел Кроу
Хоакин Финикс
Кони Нилсен
Оливер Рид
Ричард Харис
Дерек Јакоби
Џимон Хансу
МузикаХанс Цимер
Лиза Џерард
ДистрибутерDreamWorks“ (САД)
Universal Studios“ (интернационално)
ПремиераАвстралија
4 мај 2000
САД
5 мај 2000
Времетраење154 мин.
(Theatrical version)
171 мин.
(Extended cut)
Држава САД
 Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$103.000.000[1][2]
Бруто заработка$457.640.427

Гладијатор (анг. „Gladiator“) — историски/епски филм на режисерот Ридли Скот од 2000 година со Расел Кроу, Хоакин Финикс, Кони Нилсен, Ричард Харис и Џимон Хансу. Расел Кроу, кој во овој филм е главниот глумец, го глуми генералот Максимус, пријател на царот Марко Аурелиј (Ричард Харис), кого го убива неговиот амбициозен син Комод (Хоакин Финикс). Заробен и претворен во роб на границите на Римското Царство, Максимус станува гладијатор и се пробива низ гладијаторската арена за да се освети за убиството на своето семејство и својот цар.

НаводиУреди

  1. Martha Lair Sale & Paula Diane Parker (2005). „LOSING LIKE FORREST GUMP: WINNERS AND LOSERS IN THE FILM INDUSTRY“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-02-27. Посетено на 2007-02-19.
  2. Schwartz, Richard (2001). The Films of Ridley Scott. Westport, CT: Praeger. стр. 141. ISBN 0275969762.

ПоврзаноУреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}