„Ганди“ е биографски филм од 1982 година, заснован на животот на Махатма Ганди кој се залагал за отпор без насилство против британската колонијална власт во Индија за време на првата половина од 20. век. Филмот бил режиран и продуциран од Ричард Атенборо, а насловната улога ја игра Бен Кингсли.[2] И двајцата добиле оскар за нивните придонеси во филмот, а помеѓу осумте оскари, „Ганди“, добил оскар и за најдобар филм.

„Ганди“
Ганди (филм) - плакат.png
Филмскиот плакат
РежисерРичард Атенбороу
ПродуцентРичард Атенбороу
НастапуваатБен Кингсли
МузикаРејви Шанкар
Џорџ Фентон
КинематографијаБили Вилијамс
Рони Тејлор
МонтажаЏон Блум
СтудиоGoldcrest Films
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера30 ноември 1982 - Индија
3 декември 1982 - ОК
Времетраење191 минутa
ДржаваИндијаИндија
 Обединето Кралство
ЈазикХиндиски
Англиски
Буџет$22 милиони
Бруто заработка$52.767.889[1]


НаводиУреди

  1. „Бокс Офис информации за „Ганди". „Box Office Mojo“. Посетено на 29 јануари 2012.
  2. Филмски прегледи во „Variety“ - 24 ноември 1982.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: