Алан Волф Аркин (англиски: Alan Wolf Arkin; 26 март 1934 - 29 јуни 2023[1]) — американски глумец, режисер, комичар, музичар и пејач.

Алан Аркин
Аркин во 2012
Роден(а)Алан Вулф Аркин
26 март 1934(1934-03-26)
Бруклин, Њујорк, САД
Починал(а)29 јуни 2023(2023-06-29) (возр. 89)
Сан Маркос, Калифорнија, САД
Занимање
  • глумец
  • режисер
  • комичар
  • музичар
  • пејач
Активен период1951–2023

Животопис

уреди

Филсмка кариера

уреди

Со филмска кариера која трае повеќе од 55 години, Аркин е познат по своите улоги во филмовите Русите доаѓаат, Русите доаѓаат (1966), Почекај додека се стемни (1967), Срцето е осамен ловец (1968), Попи (1969), Квака 22 (1970), Сватови (1979), Бегство од Собибор (1987), Едвард со рацете-ножици (1990), Глендери Глен Рос (1992), Тринаесет разговори за едно (2001), Малата Мис Америка (2006), Марли и јас (2008) и Арго (2012).

Тој бил номиниран за наградата „Оскар за најдобар глумец“ двапати: за неговите изведби во Русите доаѓаат, Русите доаѓаат и во Срцето е осамен ловец. Тој освоил Оскар за најдобар спореден глумец за изведбата во Малата Мис Америка и бил номиниран за истата награда за улогата во историската драма Арго.

Наводи

уреди
  1. Murphy, Carmel Dagan,J Kim; Dagan, Carmel; Murphy, J. Kim (2023-06-30). „Alan Arkin, Oscar Winner for 'Little Miss Sunshine,' Dies at 89“. Variety (англиски). Посетено на 2023-06-30.

Надворешни врски

уреди