Отвори го главното мени

Во топлината на ноќта е американски мистериозен филм од 1967, заснован на истоимениот роман од Џон Бал издаден во 1965. Во филмот се обработува приказната за Вирџил Тибс, афро-американец, политички детектив од Филаделфија, кој се вмешува во расистичка истрага за убиство во мал град во Мисисипи. Филмот освоил пет оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм. Главните улоги ги толкуваат Сидни Поитјер, Род Стигер и Ворен Отис, а режиран е од Норман Џувисон.

„Во топлината на ноќта“
Во топлината на ноќта - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерНорман Џувисон
ПродуцентВолтер Мајриш
НастапуваатСидни Поитјер
Род Стигер
Ворен Отис
Ли Грент
МузикаКвинси Џонс, Реј Чарлс (вокали)
КинематографијаХаскел Векслер
МонтажаХал Ашби
СтудиоThe Mirisch Corporation
ДистрибутерUnited Artists
Премиераавгуст 2 1967 (1967-08-02)
Времетраење109 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$2 милиони
Бруто заработка$24.379.978[1]


НаводиУреди

  1. „Бокс Офис информации за „Во топлината на ноќта““. The Numbers. конс. 8 март, 2012. 
Библиографија
  • Дубос, Џејмс (2008). Во потрага на Спарта. lulu.com. 

Надворешни врскиУреди