Торонто (официјално, Градот на Торонто) е најголемиот град на Канада и е главен град на Онтарио. Градот се наоѓа на северно-западниот брег на езерото Онтарио. Во Торонто живеаат 2.622.230 жители[10] што го прави градот петти по големина во Северна Америка после Мексико, Њујорк, Лос Анџелес и Чикаго.

Торонто
Град Торонто
Знаме на ТоронтоАмблем на Торонто
Грб
Лого на Торонто
Лого
Гесло: Различноста, наша сила[1][2][б 1]
Карта
Интерактивна карта на Торонто
ДржаваКанада
ПокраиниОнтарио
Населен1750; пред 273 години (1750)[4]
Основан27 август 1793; пред 230 години (1793-08-27) (како Јорк)
Управа
 • ГрадоначалникЏон Тори
Површина [5][6][7]
 • Град630,20 км2 (24,330 ми2)
 • Градска1.792,99 км2 (69,228 ми2)
 • Метро5.905,71 км2 (228,021 ми2)
Надм. вис.&1000000000000076500000076,5 м
Население (попис 2016)[9]
 • Град2.731.571 (1st)
 • Густина4.334,4/км2 (112,260/ми2)
 • Градскo5,429,524[8]
Час. појасEST (UTC−5)
 • Лете (ЛСВ)EDT (UTC−4)
Мреж. местоtoronto.ca

Торонто е главен економски центар на Канада и светски град. Градот е особено развиен во областите на финансии, телекомуникации, транспорт, издавање, забава, развој на софтвер и медицинско истражување. Градот е дом на познатата КН Кула и многу национални и транснационални компании. Торонто е космополитски град и привлекува многу имигранти кои сочинуваат мозаик на култури и етнички групи од насекаде низ светот. Градот има ниска стапка на криминал, чиста средина за живеење и генерално гледано висок стандард за живеење. Според Известувачка Агенција на Економист, градот е еден од најдобрите градови за живеење во светот.[11]

Торонто е срцето на областа Торонто, една од урбаните области со највисок раст во Северна Америка. Торонто е исто дел од Златната Потковица - густо населен регион во југоцентрален Онтарио каде живеаат осум милиони луѓе, или отприлика една четвртина од целокупното население на Канада.

Извори уреди

 1. „History of City Symbols“. www.toronto.ca. City of Toronto. 2020. Посетено на October 27, 2020.
 2. Harzig, Christiane; Juteau, Danielle; Schmitt, Irina (2006). The Social Construction of Diversity: Recasting the Master Narrative of Industrial Nations. Berghahn Books. стр. 310. ISBN 978-1-57181-376-3. In reflecting and capturing this sense of the city, one of the first actions of the newly amalgamated Toronto City Council in 1998 was to adopt "Diversity Our Strength" as its official motto.
 3. City of Toronto Government (August 18, 2017). „Equity, Diversity & Inclusion“. Посетено на October 27, 2020.
 4. „The real story of how Toronto got its name | Earth Sciences“. Geonames.nrcan.gc.ca. September 18, 2007. Архивирано од изворникот на December 9, 2011. Посетено на February 10, 2012.
 5. Предлошка:SCref
 6. „Population and dwelling counts, for population centres, 2011 and 2006 censuses“. 2011 Census of Population. Statistics Canada. January 13, 2014. Архивирано од изворникот October 26, 2014. Посетено на December 11, 2014.
 7. „Population and dwelling counts, for census metropolitan areas, 2011 and 2006 censuses“. 2011 Census of Population. Statistics Canada. January 13, 2014. Архивирано од изворникот June 22, 2012. Посетено на December 11, 2014.
 8. „Population and Dwelling Count Highlight Tables, 2016 Census“.
 9. „Census Profile, 2016 Census“. www12.statcan.gc.ca. Statistics Canada.
 10. „Табела 9,1“. Министерство за Финансии на Онтарио. 2006. Архивирано од изворникот на 2006-12-19. Посетено на 14 септември 2006.
 11. „Ванкувер е „најдобар град за живеење". CNN. 2005. Посетено на 25 мај 2006.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.