Сите луѓе на кралот

Сите луѓе на кралот е американски драма филм од 1949 заснован на истоимената новела од Роберт Пен Ворен. Филмот е режиран од Роберт Росен, а во него глуми Бродрик Крафорд во улогата на Вили Старк.

„Сите луѓе на кралот“
Сите луѓе на кралот - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерРоберт Росен
ПродуцентРоберт Росен
СценаристРоберт Росен
Роберт Пен Ворен (новела)
Главни улогиБродрик Крафорд
Џон Ирленд
Џоен Дру
Џон Дерек
Мерцедес Мекембриџ
МузикаЛуис Грунберг
КинематографијаБурнет Гафи
МонтажаРоберт Периш
Ал Кларк
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиераноември 8 1949 (1949-11-08)
Времетраење109 минути
ДржаваСАД
ЈазикАнглиски
Бруто заработка$2.4 милиони (ренти во САД)[1]


НаводиУреди

  1. „Топ Бокс Офис хитови во 1950“, Variety, 3 јануари 1951

Надворешни врскиУреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}