Говорот на кралот

Говорот на кралот е британски историски/драма филм од 2010, режиран од Том Хупер, а напишан од Дејвид Сидлер. Колин Фирт ја игра улогата на царот Џорџ VI кој, за да се ослободи од тремата при јавно говорење, го посетува говорниот австралиски терапевт Лајонел Лож (Џофри Раш).

„Говорот на кралот“
Говорот на кралот - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерТом Хупер
ПродуцентИјан Кенинг
Емили Шермен
Герет Јунвин
НастапуваатКолит Фирт
Џофри Раш
Хелена Бонам Картер
Гај Пирс
Тимоти Спал
Дерек Џакоби
Мајкл Гембон
МузикаАлександар Десплат
КинематографијаДени Коен
МонтажаТарик Анвар
Студио„UK Film Council“
„See-Saw Films]]“
„Bedlam Productions“
ДистрибутерThe Weinstein Company
Премиера6 септември, 2010
(Телуридски филмски фестивал)
7 јануари, 2011
(ОК)
Времетраење118 минути[1]
Држава Обединето Кралство[2]
ЈазикАнглиски
Буџет£8 милиони ($15 милиони)[3]
Бруто заработка£250 милиони ($414.211.549)[4]


НаводиУреди

  1. „Рангирање на „Говорот на кралот". „British Board of Film Classification“. Посетено на 17 септември 2011.
  2. Н. Смит (28 февруари 2011). „Оскари - 2011: Филмскиот совет заслепен од славата на „Говорот на кралот“. „BBC News“. Проверено на 28 февруари 2011.
  3. „Never mind the Baftas ... who will get The King's Speech riches?“. „The Guardian“. Проверено на 28 февруари 2011.
  4. „Говорот на кралот“. „Box Office Mojo“. Проверено на 20 мај 2011.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: