Николас Кејџ (англиски: Nicolas Cage, родено име Николас Ким Копола; роден на 7 јануари 1964) — американски глумец. Има работено и како режисер и продуцент. Двапати е номиниран за Оскар за најдобра машка улога, а еднаш ја добил наградата.[1] Има толкувано преку 60 филмски улоги, а најпознати му се тие од филмовите:

Николас Кејџ
Роден(а)Николас Ким Копола
Лонг Бич, САД
Занимањефилмски глумец, продуцент
СопружникПатрисија Аркет
(1995–2001)
Лиса Мари Пресли
(2002–2004)
Алис Ким
(2004–денес)
Деца(2) Вестон Копола Кејџ
РодителиАвгуст Копола

Наводи уреди

Надворешни врски уреди