Николас Кејџ

Николас Кејџ (англиски: Nicolas Cage, родено име Николас Ким Копола; роден на 7 јануари 1964) — американски глумец. Има работено и како режисер и продуцент. Двапати е номиниран за Оскар за најдобра машка улога, а еднаш ја добил наградата.[1] Има толкувано преку 60 филмски улоги, а најпознати му се тие од филмовите:

Николас Кејџ
Роден(а)Николас Ким Копола
Лонг Бич, САД
Занимањефилмски глумец, продуцент
СопружникПатрисија Аркет
(1995–2001)
Лиса Мари Пресли
(2002–2004)
Алис Ким
(2004–денес)
Деца(2) Вестон Копола Кејџ
РодителиАвгуст Копола

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди