Француската врска

Француската врска е американски драма/трилер филм од 1971, режиран од Вилијам Фридкин и продуциран од Филип Дантони. Главните улоги во филмот ги толкуваат Џин Хекмен. Фернандо Реј и Рој Шидер. Филмот бил адаптиран од истоимената книга на Робин Мури.

„Француската врска“
Филмскиот плакат
РежисерВилијам Фридкин
ПродуцентФилип Дантони
извршен продуцент:
Давид Шини
Главни улогиЏин Хекмен
Фернандо Реј
Рој Шидер
Тони Ло Бјанко
Марсел Бозуфи
МузикаДон Елис
КинематографијаОвен Ројзмен
МонтажаЏералд Гринберг (како Џери Гринберг)
Дистрибутер„20th Century Fox“
Премиера9 октомври 1971
Времетраење104 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Француски
Буџет$1,8 милиони
Бруто заработка$51.700.000[1]

Наводи уреди

  1. Француската врска, Бокс Офис информации“. „Box Office Mojo“. Посетено на 29 јануари 2012.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>