Побуна на бродот Баунти

Побуна на бродот Баунти е американски филм од 1935 во кој глумат Чарлс Лотон и Кларк Гејбл. Филмот е режиран од Френк Лојд, а заснован е на истоимената новела од Чарлс Нордоф и Џејмс Норман Хал.

„Побуна на бродот Баунти“
Рекламен плакат
РежисерФренк Лојд
ПродуцентФренк Лојд
Ирвинг Талберг
СценаристНовела:
Чарлс Нордхоф
Џејмс Норман Хал
Сценарио:
Талбот Џенингс
Џулс Фјуртмен
Кери Вилсон
Главни улогиЧарлс Лотон
Кларк Гејбл
Френкот Тони
Мовита
Мамо
МузикаКомпозиција:
Херберт Стотарт
Нет В. Финстон (без заслуга)
Песна:
Волтер Џурмен
Бронислав Капер
(двајцата без заслуги)
КинематографијаАртур Едисон
МонтажаМаргарет Бут
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиераноември 8 1935 (1935-11-08)[1]
Времетраење132 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$1.95 милиони
Бруто заработка$4,460,000

Овој филм бил еден од најголемите хитови во тоа време. Иако се поставувале прашања за неговата историска точност (неизбежно поради тоа што е заснован на новела со фактите, не на самите факти), филмските критичари сметале дека била извршена одлична адаптација инспирирана од побуна.

Академски награди уреди

Овој филм, сè до 2012, е единствениот кој освоил оскар за најдобар филм, но не и оскар во друга категорија.

Награда Номиниран/а Резултат
Најдобар филм Metro-Goldwyn-Mayer
(Ирвинг Талберг и Алберт Левин, продуценти)
Победничка
Најдобар режисер Френк Лојд Џон Форд – Информаторот
Најдобар глумец Кларк Гејбл Виктор МеклеглинИнформаторот
Чарлс Лотон
Франкот Тони
Најдобро сценарио, адаптација Џулс Фјуртнмен, Талбот Џенингс и Кери Вилсон Дјудли Николс – Информаторот
Најдобра музика Нет В. Финстон и Херберт Стотарт
(„Love Song of Tahiti“ напишана од Џолтер Џурмен, без заслуга)
Макс Стеинер – Информаторот
Најдобра монтажа Маргарет Бут Ралф Даусон – Летнот ноќен сон

Галерија уреди


Наводи уреди

  1. Браун, Џин (1995). Време за филм: Хронологија на холивуд и на филмската индустрија од нејзиниот почеток до денес. Њујорк: Мекмилан. стр. 125. ISBN 00286042906 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help). Во Њујорк премиерата била во „Capitol Theatre“, местото на многу премиери на „MGM“.

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>