Сидни Поатје

Сидни Поатје, KBE ( /p w ɑː t i eɪ / роден на 20. февруари 1927) е американски глумец и режисер. Тој ја освоил наградата оскар за најдобар глумец, и бил првиот црн глумец што ја освоил таа награда, за која бил номиниран и по вторпат.

Сидни Поатје
Sidney Poitier 1968.jpg

Покрај тоа, тој бил номиниран шест пати за наградата „Златен глобус“ за најдобар глумец и наградата од Британската академија за филм и телевизиска уметност (БАФТА) за најдобар странски глумец. Од 1997 до 2007 година, тој работел како бахамски амбасадор во Јапонија .[1]

Неговото семејство живеело на Бахамите, но Поатје е роден во Мајами додека неговото семество било на патување, при што се стекнал со американско државјанство. Тој пораснал на Бахамите, и се преселил во Њујорк кога имал 16 години. Тој се зачленил в Северноамериканскиот Негро театар, со добиванње на својата успешна филмска улога како средношколец во филмот „ Табла на њунглата“ од 1955 година.

Во 1958 година, Појтиер почнал да глуми со Тони Кертис во „ The Defiant Ones“ како осудени затвореници кои бегаат од затвор и морат да соработуваат.. И двајцата добиле номинација за Оскар за најдобар глумец.[2] Поатје, исто така, добил признание за филмовите „Суво грозје на сонцето“ (1961) и „ Сина“ (1965).

Неговата кариера продолжи со уште три успешни филмови од 1967 година, секој од нив бил за расната дискриминација : До Господинот, со љубов ; Погодете кој доаѓа на вечера, и во топлината на ноќта. [3] Тој доби номинации за Златни глобуси и БАФТА за овој филм.Тој глумел во најразлични други филмови, меѓу кои и трилерот „Конспирацијата Вилби “ (1975), заедно со Мајкл Кејн, Појтер се свртел кон глума и режија во акционите комедии како Ајде да го сториме тоа повторно (1975) и парче од акцијата (1978). За време на една деценија подалеку, тој ги режираше успешните Промешајте Луди (1980) во кој глуми Ричард Прајор и Џејн Вајлдер. Тој и се вратил на глумата кон крајот на 1980-тите и почетокот на 90-тите години со неколку трилери и телевизиски улоги.

Поатје добил почесен витез од кралицата Елизабета Втора во 1974 година.[4][5][6][7] Во 2009 година, Поатје бил награден со претседателски медал за слобода, најголема цивилна чест на Соединетите држави .[8]

Раниот животУреди

Сидни Појтиер бил најмладиот од седумте преживеани деца на Евелин (н.е. Оттен) и Реџиналд Џејмс Појтер,[9] Бахамисти, земјоделци кои поседувале фарма на островот Кат . Семејството отпатувало во Мајами за да продава домати и други производи. Реџиналд исто така работел како возач во Насау, Бахами .[10] Појтер е роден во Мајами додека неговото семејсво пило на патување. Неговото раѓање било два месеци предвреме и не било очекувано да преживее, но неговите родители останале во Мајами три месеци за да го негуваат неговото здравје.[11] Појтер пораснал на Бахамите, тогашна британска колонија на круната . Заради неговото раѓање во Соединетите Држави, тој автоматски добил право на американско државјанство.

ХоливудУреди

В.д.Уреди

 
Сцена од претставата „Суво грозје на сонцето“ . Од лево: Луис Госет rуниор како Georgeорџ Маркисон, Руби Ди како Рут Помлад и Поатје како Валтер Помладиот.

Поитиер се приклучил на северноамериканскиот Негро театар, но бил одбиен од публиката. Наспроти она што се очекувало од црните глумеци во тоа време, глувоста на тонот на Поатје го натерал да не може да пее.[12] Решил да ги рафинира своите глумечки способности и да се ослободи од забележливиот акцент на Бахам, тој ги поминал следните шест месеци посветувајќи се на постигнување театарски успех. На својот втор обид во театарот, тој бил забележан и добил водечка улога во Бродвеј.[13]

 
Поатје (лево) на март 1963 година на Вашингтон, заедно со глумците Хари Белафонте и Чарлтон Хестон

РежијаУреди

Поатје режирал неколку филмови, од кои најуспешни биле Ричард Прајор - Комедија еин Вајлдер, Стир Луд, која долги години бил филм со највисок степен, во режија на личност со африканско потекло.[14] Неговото играно филмско режисерско деби бил Западниот, Бак и Проповедникот , во кој глуми и Поатје, заедно со Хари Белафонте . Поатје го заменил оригиналниот режисер, Џозеф Сарџент .

СнимањеУреди

Поатје снимил албум со композиторот Фред Катц, наречен Појтер се запозна со Платон, во кој Поатје рецитира пасуси од списите на Платон .[15]

БизнисУреди

 
Поатие на потпишување книга

Од 1995 до 2003 година Поатје бил член на управниот одбор на компанијата „Волт Дизни“ .[16]

Дипломатска службаУреди

Во април 1997 година, Поатје бил назначен за амбасадор на Бахамите во Јапонија, позиција што ја имал до 2007 година. Од 2002 до 2007 година, тој бил истовремено амбасадор на Бахамите во УНЕСКО .[1]

Личен животУреди

 
Куќата на Сидни Поатје

Поатје бил оженет со Хуанита Харди од 29 април 1950 година, па сè до 1965 година.[17] Во 1959 година, Поатје започнал деветгодишна афера со глумицата Дајајан Керол [18], која родила ќерка во тој период. Тој е во брак со Јоана Шимкус, канадска поранешна глумица, од 23 јануари 1976 година. Тој има шест ќерки со својата прва сопруга и две со втората: Беверли,[19][20] Памела,[21] Шери,[22] Гина,[23] Аника,[24] и Сиднеј Тамија .[25]

Покрај неговите шест ќерки, Поатје има осум внуци и три паравнуци.[26]

Кога ураганот Доријан ги погоди Бахамите во септември 2019 година, семејството на Поатје имало 23 исчезнати роднини.[27]

Достигнувања и наградиУреди

 
Поатје го доби Претседателскиот медал за слобода од американскиот претседател Барак Обама во август 2009 година.
 • 1958: Награда за филмска награда за британска академија за најдобар глумец во главна улога за „Нејасните“
 • 1958: Сребрена мечка за најдобар глумец ( Берлински филмски фестивал ) за непокорните лица [28]
 • 1963: Награда Златен глобус за најдобар глумец во драма со движење на слики за лилјани на полето
 • 1963: Сребрена мечка за најдобар глумец ( Берлински филмски фестивал ) за лилјани на полето [29]
 • 1964: Награда за академија (Оскар) за најдобар глумец во водечка улога за лилјани на теренот
 • 1974: почесен витез командант на редот на британската империја (КБЕ) [4][5][6]
 • 1982: Награда Златен глобус Сесил Б. Демил
 • 1992: Награда за животно дело AFI
 • 1995 година: Достигнувања на центарот Кенеди
 • 1997 година: Назначен нерезидентен амбасадор на Бахам во Јапонија
 • 1999: Награда за животно дело SAG
 • 2000: Награда на НААК за имиџ за извонреден глумец во телевизиски филм, мини-серија или драматична специјална за едноставниот живот на Ное Деарборн
 • 2001 година: Награда НАЦП за слика - Награда Дом на славните
 • Греми награда во 2001 година за најдобар говор албум - Рик Харис, Rон Рунет (продуценти) и Сидни Поатје за мерка на човек
 • 2002: почесен Оскар - „За неговите извонредни настапи и уникатно присуство на екранот и за претставување на индустријата со достоинство, стил и интелигенција“
 • 2009 година: Претседателски медал за слобода [30]
 • 2011 година: Филмското друштво на центарот Линколн Гала почит чест на неговиот живот и кариери
 • 2016 година: БАФТА стипендија

ФилмографијаУреди

ГлумецУреди

Year Title Role Notes
1947 Sepia Cinderella Extra Uncredited
1949 From Whence Cometh My Help Himself Documentary
1950 No Way Out Dr. Luther Brooks
1951 Cry, the Beloved Country Reverend Msimangu
1952 Red Ball Express Cpl. Andrew Robertson
1954 Go, Man, Go! Inman Jackson
1955 Blackboard Jungle Gregory W. Miller
1956 Good-bye, My Lady Gates Watson
1957 Edge of the City Tommy Tyler Nominated – BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
1957 Something of Value Kimani Wa Karanja
1957 Band of Angels Rau-Ru Ponce de Leon
1957 Mark of the Hawk, TheThe Mark of the Hawk Obam
1958 Virgin Island Marcus
1958 Defiant Ones, TheThe Defiant Ones Noah Cullen BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role

Silver Bear for Best Actor[28]

Nominated – Academy Award for Best Actor

Nominated – Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama

Nominated – Laurel Award for Top Male Dramatic Performance
1959 Porgy and Bess Porgy Nominated – Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
1960 All the Young Men Sgt. Eddie Towler
1961 Raisin in the Sun, AA Raisin in the Sun Walter Lee Younger Nominated – BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role

Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
1961 Paris Blues Eddie Cook
1962 Pressure Point Doctor (Chief Psychiatrist)
1963 Long Ships, TheThe Long Ships Aly Mansuh
1963 Lilies of the Field Homer Smith Academy Award for Best Actor

Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama

Silver Bear for Best Actor[29]

Nominated – BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role

Nominated – Laurel Award for Top Male Dramatic Performance

Nominated – New York Film Critics Circle Award for Best Actor
1965 Bedford Incident, TheThe Bedford Incident Ben Munceford
1965 Greatest Story Ever Told, TheThe Greatest Story Ever Told Simon of Cyrene
1965 Patch of Blue, AA Patch of Blue Gordon Ralfe Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role

Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama

Nominated – Laurel Award for Top Male Dramatic Performance
1965 Slender Thread, TheThe Slender Thread Alan Newell
1966 Duel at Diablo Toller (contract horse dealer) Nominated—Laurel Award for Top Male Action Performance
1967 To Sir, with Love Mark Thackeray
1967 In the Heat of the Night Det. Virgil Tibbs Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role

Nominated – Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama

Nominated – Laurel Award for Top Male Dramatic Performance
1967 Guess Who's Coming to Dinner Dr. John Wade Prentice Fotogramas de Plata Award for Best Foreign Performer
1968 For Love of Ivy Jack Parks Prize San Sebastián for Best Actor
1969 Lost Man, TheThe Lost Man Jason Higgs
1970 King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis Narrator Documentary
1970 They Call Me Mister Tibbs! Lt. Virgil Tibbs
1971 Brother John John Kane
1971 Organization, TheThe Organization Lt. Virgil Tibbs
1972 Buck and the Preacher Buck
1973 Warm December, AA Warm December Matt Younger
1974 Uptown Saturday Night Steve Jackson
1975 Wilby Conspiracy, TheThe Wilby Conspiracy Shack Twala
1975 Let's Do it Again Clyde Williams NAACP Image Award for Best Director
1977 Piece of the Action, AA Piece of the Action Manny Durrell
1979 Paul Robeson: Tribute to an Artist Narrator Short subject
1988 Shoot to Kill Warren Stantin
1988 Little Nikita Roy Parmenter
1992 Sneakers Donald Crease Nominated—NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
1994 Century of Cinema, AA Century of Cinema Himself Documentary
1996 Wild Bill: Hollywood Maverick Himself Documentary
1997 Jackal, TheThe Jackal FBI Deputy Director Carter Preston Blockbuster Entertainment Award for Favorite Supporting Actor – Suspense
2001 Ralph Bunche: An American Odyssey Narrator Documentary
2004 Tell Them Who You Are Himself Documentary
2008 Mr. Warmth: The Don Rickles Project Himself Documentary

ДиректорУреди

Година Наслов
1972 година Бак и Проповедник
1973 година Warm December, AA Warm December
1974 година Престана сабота вечер
1975 година Ајде да го направиме тоа повторно
1977 година Piece of the Action, AA Piece of the Action
1980 година Промешајте лудо
1982 година Ханки Панки
1985 година Брзо напред
1990 година Дух тато

ТелевизијаУреди

Година Наслов Улога Белешки
1962 година Вечерва емисија Paек Паар Самиот 1 епизода
1969 година Шоуто Мајк Даглас Самиот 1 епизода
1972 година Шоуто на Дик Кевет Самиот 1 епизода
1972 година Шоуто на Новиот Бил Козби Самиот 1 епизода
1975 година Шоуто Мерв Грифин Самиот 1 епизода
1979 година Шоуто Мајк Даглас Самиот 1 епизода
1991 година Одделни, но еднакви Тургуд Маршал Номинирана — награда „Премеим Еми“ за извонреден главен глумец - минисерија или филм</br> Номиниран — Златен глобус награда за најдобар глумец - минисерии или телевизиски филм
1995 година Деца на прашина Цигански Смит Номинирана— НААЦП Награда за слика за извонреден глумец во телевизиски филм, мини-серија или драматична специјална
1996 година На господине, со Loveубов II Марк Такерај
1997 г. Мандела и де Клерк Нелсон Мандела Номиниран — Кабелска награда за најдобар глумец во филм или минисерија</br> Номинирана— НААЦП Награда за слика за извонреден глумец во телевизиски филм, мини-серија или драматична специјална</br> Номинирана — награда „Премеим Еми“ за извонреден главен глумец - минисерија или филм</br> Номинирана — сателитска награда за најдобар глумец - министри или телевизиски филм</br> Наградена еснафска награда за глумеци на екрани за извонредна изведба на машки глумец во мини или телевизиски филм
1998 година Дејвид и Лиза Д-р Jackек Милер
1999 година Simple Life of Noah Dearborn, TheThe Simple Life of Noah Dearborn Ноа Дерборн Награда за слика НАACP за извонреден глумец во телевизиски филм, мини-серија или драмски специјал</br> Номинирана — награда за црна ролна за најдобар глумец: ТВ филм / кабел
1999 година Ослободена од Еден Cleе Клејмонс
2000-2007 година Шоуто Опра Винфри Самиот 5 епизоди
2001 година Last Brickmaker in America, TheThe Last Brickmaker in America Хенри Коб
2008 година Лери Кинг во живо Самиот 1 епизода

Работи за ПоатјеУреди

АвтобиографииУреди

Поатје има напишано три автобиографски книги:

 • Овој живот (1980)
 • Мерка на човекот: Духовна автобиографија (2000)
 • Beyивотот над мерката: Писма до мојата внука (2008 година, избор на клуб за книги на Опра )

Поатје е исто така предмет на биографијата Сидни Поатје: Човек, глумец, икона (2004) од историчарот Арам Гуддузијан.

Поатје го напишал романот Монтаро Кејн, објавен во мај 2013 година.

Филмови за ПоатјеУреди

 • Сидни Поатје, надворешен во Холивуд ( Сидни Поатје, аутсајдер во Холивуд ). Документарен филм од Кетрин Арнауд. Арте, Франција, 2008 година, 70 минути.
 • Сидни Поатје: Една светла светлина . Американски мајстори, ПБС. САД, 2000. 60 минути.

ПоврзаноУреди

 • Дејвид Хемптон, измамник кој се претстави како син на Појтиер „Дејвид“ во 1983 година, што инспирираше претстава и филм, Шест степени на одвојување
 • Stон Стјуарт (стрипови), суперхерој чиј дизајн се базираше на Поатје
 • Список на најраните преживеани добитници на Оскарите

БелешкиУреди

 1. 1,0 1,1 „Sir [sic] Sidney Poitier, best known Bahamian, honored“. Посетено на 21 February 2015.
 2. Сидни Поатје на   Семрежната филмска база на податоци (англиски)
 3. „Top Ten Money Making Stars“. Quigley Publishing Co. Архивирано од изворникот на January 14, 2013. Посетено на August 30, 2009.
 4. 4,0 4,1 „Award of Honorary Knight Commander of the British Empire (KBE) to Sidney Poitier, actor... | The National Archives“. Discovery.nationalarchives.gov.uk. Посетено на 2020-02-05.
 5. 5,0 5,1 „CNN.com - U.S. general knighthood sparks row - May 25, 2004“.
 6. 6,0 6,1 „Reagan Now a Knight but Not a Sir : Queen Bestows Title--No Dubbing, No Kneeling Required“. Los Angeles Times. June 14, 1989.
 7. „Sidney Poitier to be Honoured with BAFTA Fellowship“ (англиски). BAFTA. 12 January 2016. Посетено на 10 June 2017.
 8. „Sidney Poitier, Sen. Ted Kennedy Among 16 Who Receive Medal of Freedom“. The Washington Post. September 13, 2009. Посетено на August 10, 2014.
 9. „Sidney Poitier Film Reference biography“. Filmreference.com. Посетено на August 10, 2014.
 10. „Davis Smiley interviews Sidney Poitier“. Архивирано од изворникот на March 16, 2009.
 11. Adam Gourmand, Sidney Poitier: Man, Actor, Icon (2004), pg. 8.
 12. Missourian; Sidney Poitier; pp. 69, 133.
 13. Poitier, Sidney (2000). The Measure of a Man (изд. First.). San Francisco: Harper. стр. 59–60. ISBN 978-0-06-135790-9.
 14. Earl G. Graves, Ltd. (December 2000). Black Enterprise. Earl G. Graves, Ltd. стр. 108.
 15. Goudsouzian, Aram, Sidney Poitier: Man, Actor, Icon, The University of North Carolina Press, 2004, p. 395.
 16. "Actor Takes Center Stage as Disney Trial Grinds On", New York Times, August 12, 2004.
 17. „Stuyvesant Outdoor Adventures“. Stuyvesant Outdoor Adventures. Посетено на September 30, 2019.
 18. Armstrong, Louis (August 4, 1980). „Guess Who's Coming to Terms at Last with His Kids, Racial Politics and Life? Sidney Poitier“. People.
 19. „Miss Beverly Marie Poitier Bride of William J. Q. Mould“. September 6, 1970 – преку NYTimes.com.
 20. „Poitier-Henderson Holds Book Signing – WLBT 3 – Jackson, MS“. Wlbt.com. August 6, 2014. Посетено на August 10, 2014.
 21. Feuer, Alan (February 12, 2005), "Hundreds Mourn Ossie Davis in Harlem", The New York Times.
 22. „Daughters of King, Malcolm X Also Have a Message“. Pqasb.pqarchiver.com. April 9, 1988. Посетено на August 10, 2014.
 23. „Atlanta News, Sports, Atlanta Weather, Business News | ajc.com“. Nl.newsbank.com. Посетено на August 10, 2014.
 24. Dan Shaw (May 21, 1994). „Chronicle – New York Times“. Nytimes.com. Посетено на August 10, 2014.
 25. „Advice For Upn: Get Rid Of 'Abby' – New York Daily News“. Articles.nydailynews.com. 1969-08-09. Архивирано од изворникот на July 30, 2012. Посетено на August 10, 2014.
 26. Sidney Poitier children and grandchildren. BIFF.
 27. Dixon, Hayley; Millward, David; Maximin, Colin (2019-09-08). „Hurricane Dorian: more than 23 members of Sidney Poitier's family missing“. The Telegraph (англиски). ISSN 0307-1235. Посетено на 2019-09-09.
 28. 28,0 28,1 „Berlinale 1958: Prize Winners“. berlinale.de. Посетено на April 1, 2010.
 29. 29,0 29,1 „Berlinale 1963: Prize Winners“. berlinale.de. Посетено на 2010-02-14.
 30. "President Obama Names Medal of Freedom Recipients", White House Office of the Press Secretary, July 30, 2009.

Надворешни врскиУреди