Апартман (филм)

Апартман е американски комедија/драма филм од 1960, продуциран и режиран од Били Вајлдер, а во главните улоги играат Џек Лемон, Ширли Меклин и Фред Мекмуреј. „Апартман“ бил следбеник на филмот „Некои го сакаат топло“ на Вајлдер и, како и неговиот претходник, станал комерцијален и критичарски хит заработувајќи 25 милиони американски долари во првата недела од прикажувањето. Филмот бил номиниран за 10 оскари и освоил пет од нив, меѓу кои и оскар за најдобар филм.

„Апартман“
Апартман (филм) - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерБили Вајлдер
ПродуцентБили Вајлдер
СценаристБили Вајдер
И. Дајмонд
НастапуваатЏек Лемон
Ширли Меклин
Фред Мекмуреј
МузикаАдолф Дуч
КинематографијаЏозеф Лашел
МонтажаДаниел Мендел
СтудиоThe Mirisch Company
ДистрибутерUnited Artists
Премиерајуни 15 1960 (1960-06-15)
Времетраење125 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$3 милиони
Бруто заработка$24.600.000[1]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: