Г-ѓа Минивер

Г-ѓа Минивер е американски драма филм од 1942, режиран од Вилијам Вајлер, со глумците Грир Гарсон, Волтер Пиџион и Тереза Рајт.[1] Заснован на фиктивна домаќинка создадена од Џен Струтер, во 1937, за серија колумни во весник, филмот освоил шест академски награди, меѓу кои и оскарите за најдобар режисер, филм, глумица во главна улога и глумица во споредна улога.[2][3]

„Г-ѓа Минивер“
Г-ѓа Минивер - плакат.gif
Филмскиот плакат
РежисерВилијам Вајлер
ПродуцентСидни Френклин
СценаристЏен Струтер (книга)
Џорџ Фросшел
Џејмс Хилтон
Клодин Вест
Артур Вимперис
Главни улогиГрир Гарсон
Волтер Пиџион
Тереза Рајт
Меј Вити
Реџиналд Овен
Хенри Траверс
Ричард Неј
Хенри Вилкоксон
МузикаХерберт Стотхарт
КинематографијаЏозеф Рутенберг
МонтажаХаролд Ф. Крис
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиерајуни 4 1942 (1942-06-04)
Времетраење134 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$1,344,000
Бруто заработка$8,878,000

Награди и номинацииУреди

Г-ѓа Минивер е добитник на шест оскари:[4]

Награда Резултат Номиниран/а Белешка
Најдобар филм Победничка Metro-Goldwyn-Mayer (Пред 1951 оваа награда се давала на продуцентската компанија наместо на поединечен продуцент.)
Најдобар режисер Победничка Вилијам Вејлер
Најдобар глумец Номинирана Волтер Пиџион Победил Џејмс Кегни за Јенки Дудл Денди
Најдобра глумица Победничка Грир Гарсон
Најдобро сценарио Победничка Џорџ Фрошел, Џејмс Хилтон, Клодин Вест, Артур Вимперис
Глумец во споредна улога Номинирана Хенри Траверс Победил Ван Хефлин за Џони Игер
Глумица во споредна улога Победничка Тереза Рајт
Глумица во споредна улога Номинирана Меј Вити Победила Тереза Рајт за Г-ѓа Минивер
Најдобра кинематографија Победничка Џозеф Рутенберг
Најдобри визуелни ефекти Номинирана А. Арнолд Џилиспи (фотографија)
Ворен Њукомби (фотографија)
Даглас Ширер (звук)
Победиле Гордон Џенингс. Фарсиот Едуарт, Вилијам Л. Переира и Луис Мисенкоп за Искористи го дивиот ветер
Најдобра монтажа Номинирана Харолд Ф. Крис Победил Дениел Мендел за Гордоста на Јенките
Најдобар звук Номинирана Даглас Ширер Победил Нејтан Левинсон за Јенки Дудл Данди


НаводиУреди

  1. IMDB „Г-ѓа Минивер“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 19 ноември 2011.
  2. IMDB „„Г-ѓа Минивер" награди“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 19 ноември 2011.
  3. Вистински класици „Г-ѓа Минивер“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 18 ноември 2011.
  4. „15-то доделување на академски награди (1943) - номинации и победници“. oscars.org. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 14 август 2011.

Надворешни врскиУреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}