Том Џонс (филм)

Том Џонс е британски авантуристички филм од 1963, адаптација на романот „Историјата на Том Џонс“ од Хенри Филдинг (1749). Главната улога во филмот ја толкува Алберт Финеј. „Том Џонс“ станал еден од најдобро критички профатени филмови, како и една од најпопуларните комедии во тоа време,[1] освојувајќи 4 оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм. Филмот бил режиран од Тони Ричардсон, а сценариото било напишано од Џон Озборн.

„Тон Џонс“
Том Џонс (филм) - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерТони Ричардсон
ПродуцентТони Ричардсон
Мајкл Холден
Оскар Ливенстејн
Мајкл Балкон
СценаристЏон Озборн
Главни улогиАлберт Финеј
Сузана Јорк
Хју Грифит
Едит Еванс
Дајен Силенто
Џојс Редмен
МузикаЏон Адисон
КинематографијаВолтер Лесли
МонтажаЕнтони Гибс
СтудиоWoodfall Film Productions
ДистрибутерUnited Artists(ОК)
Lopert Pictures Corporation(САД)
Премиерасептември 29 1963 (1963-09-29) (Венеција)
октомври 6 1963 (1963-10-06) (САД)
Времетраење128 минути
121 минути (режисерско скратување)
Држава Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$1 милион
Бруто заработка$11.922.000


НаводиУреди

  1. Скот, A. O. (7 февруари 2005). „Жал ни е“. Њујорк Тајмс. Архивирано од изворникот на 2003-10-01. Посетено на 25 мај 2010.

Надворешни врскиУреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}