Амадеус“ е историски филм снимен во 1984 во режија на Милош Форман и сценарио на Питер Шефер. Филмот е адаптација на истоимената театарска претстава на Шефер, во која се раскажува за наводното соперништво помеѓу Волфганг Амадеус Моцарт и Антонио Салиери, двајца композитори кои живееле во Виена, Австрија, во втората половина на XVIII век.

„Амадеус“
Постер
РежисерМилош Форман
ПродуцентСаул Саенз
СценаристПитер Шефер
Главни улогиФ. Муреј Абрам
Том Халс
Елизабет Бериџ
МузикаВолфганг Амадеус Моцарт
Антонио Салиери
КинематографијаМирослав Ондржичек
МонтажаМајкл Чендлер
Премиерасептември 19 1984 (1984-09-19)
Времетраење161 минути[1]
ЗемјаПредлошка:Film US
ЈазикEnglish
Буџет$18 милиони[2]
Бруто заработка51.973.029 долари

„Амадеус“ беше номиниран за вкупно 53 награди од кои освои 40, меѓу кои и осум Оскари (вклучувајќи и Оскар за најдобар филм), четири БАФТА награди, четири Златни глобуси и една од Режисерското здружение на Америка. Во 1998, Американскиот филмски институт го рангираше филмот на 53-тото место на листата „100 години... 100 филмови“.

Наводи уреди

  1. „Amadeus“. British Board of Film Classification. Архивирано од изворникот на September 21, 2020. Посетено на May 13, 2014.
  2. „Amadeus (1984) – Financial Information“. The Numbers. Посетено на December 22, 2014.

Надворешни врски уреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>