Шкафче на болката

Шкафче на болката е американски воен филм од 2008 за тим од тројца трагачи на бомби во војната во Ирак. Филмот бил режиран од Кетрин Бигелоу, а сценариото било напишано од Марк Бол. Главните улоги во филмот ги толкуваат Џереми Ренер, Ентони Меки и Брајан Џерагати.

„Шкафче на болката“
Шкафче на болката - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерКетрин Бигелоу
ПродуцентКетрин Бигелоу
Марк Бол
Николас Чартие
Грег Шапиро
СценаристМарк Бол
Главни улогиЏереми Ренер
Ентони Меки
Кристијан Камарго
Евангелина Лили
Ралф Фајнс
Дејвид Морс
Гај Пирс
МузикаМарко Белтрами
Бак Сендерс
КинематографијаБери Акројд
МонтажаКрис Инис
Боб Муравски
Студио„Voltage Pictures“
„Grosvenor Park Productions“
„Film Capital Europe Funds“
„First Light Production“
„Kingsgate Films“
„Summit Entertainment“
ДистрибутерWarner Bros.“ (Италија)
„Summit Entertainment“
„Universal Studios“ (САД)
„Optimum Releasing“/
„Lionsgate“ (ОК)
Премиера4 септември 2008
Венеција
26 јуни,САД
Времетраење131 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$15 милиони[1]
Бруто заработка$49.230.773[1]


НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Шкафче на болката“ (2009). „Box Office Mojo“. Проверено на 20 март 2010.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}