Осумдесет и првото доделување на наградите Оскар

Осумдесет и првата церемонија на доделување на наградите Оскар од подрачјето на киниматографијата во 2008 година се одржаа на 22 февруари, 2009 во кино-театарот Кодак во Лос Анџелес. Водител на церемонијата бил австралискиот глумец Хју Џекмен. Номинациите биле објавени на 22 јануари, и филмот Необичниот случај на Бенџамин Батон имал 13 номинации, повеќе од сите други филмови. Милионер од гетото бил после него со 10 номинации, а следеле Милк и Темниот витез со по 8 номинации, како и Читачот и Фрост/Никсон со по 5 номинации. Анимираниот филм Воли добил шест номинации и со тоа станал анимиран филм со најмногу номинации во историјата на овие награди.

Најголем број на наградиУреди

Најдобар филмУреди

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон
Фрост/Никсон
Милк
Читачот
Милионер од гетото

Најдобар глумец во главна улогаУреди

Глумец Филм
Ричард Јенкинс Посетувач
Франк Лангела Фрост/Никсон
Шон Пен Милк
Бред Пит Необичниот случај на Бенџамин Батон
Мики Рурк Борачот

Најдобра глумица во главна улогаУреди

Глумица Филм
Ен Хетавеј Рејчел се мажи
Анџелина Џоли Предизвик
Мелиса Лео Замрзната река
Мерил Стрип Сомнеж
Кејт Винслет Читачот

Најдобар глумец во споредна улогаУреди

Глумец Филм
Џош Бролин Милк
Роберт Дауни Јр. Тропска бура
Филип Симор Хофман Сомнеж
Хит Леџер Темниот витез
Мајкл Шенон Револуционерен пат

Најдобра глумица во споредна улогаУреди

Глумица Филм
Ејми Адамс Сомнеж
Пенелопе Круз Вики Кристина Барселона
Виола Дејвис Сомнеж
Тараџи П. Хенсон Необичниот случај на Бенџамин Батон
Мариса Томеи Борачот

Најдобар режисерУреди

Режисер Филм
Дени Бојл Милионер од гетото
Стифен Далдри Читачот
Дејвид Финчер Необичниот случај на Бенџамин Батон
Рон Хоуард Фрост/Никсон
Гус Ван Сант Милк

Најобра монтажаУреди

Монтажер Филм
Кирк Бакстер, Ангус Вол Необичниот случај на Бенџамин Батон
Ли Смит Темниот витез
Мајкл Хил Фрост/Никсон
Елиот Грам Милк
Крис Дикенс Милионер од гетото

Најдобро оригинално сценариоУреди

Филм
Воли - Ендрју Стентон, Џир Рирдон и Пит Доктер
Среќните имаат среќа - Мајк Леиг
Замрзната река - Кортни Хант
Криминалци на одмор - Мартин МекДонаф
Милк - Дастин Ленс Блек

Најдобро адаптирано сценариоУреди

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон - Ерик Рот и Робин Свицорд
Фрост/Никсон - Питер Морган
Читачот - Дејвид Хар
Милионер од гетото - Симон Бифо
Сомнеж - Џон Патрик Шенли

Најдобар анимиран филмУреди

Филм
Болт
Кунг Фу Панда
Воли

Најдобар краток иновативен филмУреди

Филм
On the Line
Manon On the Asphalt
New Boy
The Pig
Toyland

Краток анимиран филмУреди

Филм
La Maison En Petits Cubes
Lavatory - Lovestory
Oktapodi
Presto
This Way Up

Најдобра кинематографијаУреди

Режисер Филм
Том Стерн Предизвик
Клаудио Миранда Необичниот случај на Бенџамин Батон
Воли Пфистер Темниот витез
Крис Менгес и Џоџер Дикинс Читачот
Ентони Дод Ментл Милионер од гетото

Најдобра уметничка режијаУреди

Режисер Филм
Џејмс Џ. Џаруками и Гери Фетис Предизвик
Доналд Граам Бурт и Виктор Џ. Золфо Необичниот случај на Бенџамин Батон
Нејтан Кроули и Питер Ландо Темниот витез
Мајкл Карлин и Ребека Алевеј Војвотката
Кристи Зеа и Дебра Шут Револуционерен пат

Најдобра костимографијаУреди

Дизајнер Филм
Кетрин Мартин Австралија
Жаклин Вест Необичниот случај на Бенџамин Батон
Макјл О'Конор Војвотката
Дени Гликер Милк
Алберт Волски Револуционерен пат

Најдобра шминкаУреди

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон
Темниот витез
Хелбој 2: Златна армија

Најдобра оригинална музикаУреди

Композитор Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон Александре Десплат
Противење Џејмс Њутон Хоуард
Милк Дени Елфман
Милионер од гетото А.Р.Раман
Воли Томас Њуман

Најдобра песнаУреди

Песна Филм
"Down to Earth" Воли
"Jai Ho" Милионер од гетото
"O Saya" Милионер од гетото

Најдобар странски филмУреди

Филм Држава
Revanche Австрија
The Class / Entre les murs Франција
Der Baader Meinhof Komplex Германија
Departures / Okuribito Јапонија
Waltz with Bashir / Vals Im Bashir Израел

Најдобар документарен филмУреди

Филм
Nerakhoon (Nerakhoon)
Encounters at the End of the World
The Garden
Man on Wire
Trouble the Water

Најдобар краток документарен филмУреди

Филм
The Conscience of Nhem En
The Final Inch
Smile Pinki
The Witness - From the Balcony of Room 306

Најдобри визуелни ефектиУреди

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон
Темниот витез
Железен човек

Најдобри звучна монтажаУреди

Филм
Темниот витез
Железен човек
Милионер од гетото
Воли
Баран

Најдобри миксани звуциУреди

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон
Темниот витез
Милионер од гетото
Баран
Воли