2007 во филмот

список на статии на Викимедија

Ова е преглед на настани поврзани со филмот во 2007 година

Години во филмот
Поврзани теми од периодот

Филмови со највисока заработка уреди

Филмови со највисока заработка за 2007 година[1]
Ранг Наслов Дистрибутер Светска заработка
1. Пиратите од Карибите: На крајот на светот Disney $963,420,425
2. Хари Потер и Редот на фениксот Warner Bros. $939,885,929
3. Спајдермен 3 Columbia $890,871,626
4. Шрек 3 Paramount $798,958,162
5. Трансформери $709,709,780
6. Рататуи Disney $620,702,951
7. Јас сум легенда Warner Bros. $585,349,010
8. Симпсонови: Филм 20th Century Fox $527,071,022
9. Национално богатство: Книгата на тајните Disney $457,364,600
10. 300 Warner Bros. $456,068,181

Родени уреди

Починати уреди

Наводи уреди

  1. „2007 Worldwide Grosses“. Box Office Mojo.