Тони Кертис (англиски: Tony Curtis; Њујорк, 3 јуни 1925Хендерсон, 30 септември 2010 година), роден како Бернард Шварц бил американски филмски и телевизиски глумец. Одиграл широк спектар на улоги, од лесни комедии, како музичар кој бега од гангстери во Некои го сакаат тоа жешко, до сериозни драматични улоги, како што се бегство од затвореници во филмот „Бегство во ланци“, за кој тој добил номинација за Оскар во категоријата најдобар глумец. Од 1949 година глумел во над 100 филмови и често се појавувал на ТВ. Неговата ќерка е глумица Џејми Ли Кертис.[1]

Тони Кертис
Кертис во 1958
Роден(а)Бернард Шварц
јуни 3, 1925(1925-06-03)
Менхетн, Њујорк, САД
Починал(а)септември 29, 2010(2010-09-29) (возр. 85)
Хендерсон, Невада, САД
Причина за смртЗастој на срцето
ПочивалиштеПалм мемориал парк, Лас Вегас, Невада
ЗанимањеГлумец
Активен период1948–2008
ПартијаДемократска партија (САД)
СопружникЏенет Ли
Кристин Кауфман
Лесли Ален
Андреа Савио
Лиса Деуч
Џил Ванденберг
Деца6, вклучувајќи ги Кели, Џејми Ли, и Алегра Кертис

Наводи уреди

  1. wenn.com. „Jamie Lee Honours Her Dad“.