Танц со волците (англиски: Dances with wolves) — американски вестерн-филм од 1990, режиран и продуциран од Кевин Костнер. Филмот претставува адаптација на исотимената книга од 1988 на Мајкл Блејк во која се обработува приказната за поручник на армијата на унијата кој патува низ фронтовите во америка за да пронајде воена пошта и по пат се соочува со група американски староседелци.[1]

„Танц со волците“
Филмскиот плакат
РежисерКевин Костнер
ПродуцентЏим Вилсон
Кевин Костнер
Џејк Ебертс
РаскажувачКевин Костнер
Главни улогиКевин Костнер
Мери Мекдонел
Грахам Грин
Родни Грент
МузикаЏон Бери
КинематографијаДин Семлер
МонтажаНил Тревис
Студио„Tig Productions“
ДистрибутерOrion Pictures
Премиера21 ноември, 1990
Времетраење176 минути
236 минути (режисерска верзија)
Земја САД
ЈазикАнглиски
Лакотански
Павниски
Буџет$22.000.000
Бруто заработка$424.208.848


Наводи уреди

  1. „amovie12092 www.allmovie.com“. Архивирано од изворникот на 2013-01-01. Посетено на 2012-07-31.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>