Едвард Нортон

Едвард Харисон Нортон[1] (роден 18 август 1969) е американски филмски глумец, сценарист и режисер. Во 1996 неговата споредна улога во судската драма Исконски страв му донела номинација за Оскар за Најдобар глумец во споредна улога. Година подоцна, неговата главна улога како реформиран скинхед во Американска историја икс му ја донела номинацијата за Оскар за Најдобар глумец. Во другите негови филмови се вклучуваат историски драми, како што се Небесно кралство (2005), Илузионистот (2006) и Обоениот вел (2006); и други значајни филмови како Боречки клуб (1999), 25-от час (2002), Црвен змеј (2002) и Неверојатниот Хулк (2008).

Едвард Нортон
Ed Norton Shankbone Metropolitan Opera 2009.jpg
Роден(а)Едвард Харисон Нортон
Занимањеглумец, продуцент, сценарист, режисер
Активен1994–

Настрана од глумата, Нортон го направил своето режисерско деби со филмот Задржување на вербата (2000) и е задолжен да ја режисира филмската адаптација на романот Бруклин без мајка кој ќе биде издаден во 2009. Тој е член на одборот на довереници на Enterprise Community Partners, непрофитна организација за развивање на домови по достапни цени, а е и социјален активист.


НаводиУреди

  1. „Edward Norton - Frequently Asked Questions“. Edward Norton.org. Посетено на 2006-12-19.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: