Расел Ира Кроу (р. 7 април 1964) — австралиски глумец од новозеландско потекло, продуцент и музичар. Тој се здобил со светска популарност за неговата улога како римскиот војсководец Максимус Децимус Меридиј во филмот Гладијатор од 2000 година, за којшто ја освоил академската награда за најдобар глумец.

Расел Кроу
Кроу на премиерата на „Клетници“ во Сиднеј, на 21 декември 2012
Роден(а)Расел Ира Кроу
7 април 1964
Велингтон, Нов Зеланд
Занимањеглумец, продуцент, музичар
Активен период1986-
СопружникДаниел Спенсер
Деца2

Личен живот уреди

Кроу е роден на 7 април 1964 во Велингтон, Нов Зеланд, како син на Џоселин Ивон и Џон Александар Кроу.[1] Кога Кроу имал четири години тој и неговата фамилија се преселиле во Сиднеј, Нов Јужен Велс, Австралија.

Филмографија уреди

Филмови уреди

Година Филм Улога
1990 Крвава оаза Џек Корбет
1990 Преминот Џони Рајан
1991 Доказ Енди
1992 Специјалист за делотворност Ким Барет
1992 Див чекор Хандо
1993 Удари од чекан врз наковалната Ист Дрискол
1993 Сребрената Брамби Еган
1993 За моментот Лахлан Кури
1993 Љубов во лимузина Артур Баскин
1994 Само ние двајцата Џеф Мичел
1995 Брзи и мртви Корт
1995 Нема враќање назад ФБИ Агент Зек Грант
1995 Виртуозност
1995 Тешка магија Алекс Рос
1997 Доверливо од ЛА Вендел Бад Вајт
1997 Рајот гори Колин О’Брајан
1997 Раскинување Стив
1999 Тајната на Алјаска Шериф Џон Бајб
1999 Внатрешен човек Џефри Виганд
2000 Гладијатор Максимус Децимус Меридиус
2000 Доказ за живот Тери Торн
2001 Прекрасен ум Џон Неш
2003 Господар и војник: На другата страна од светот Џек Аубреј
2005 Бајка за боксерот Џим Бреддок
2006 Добра година Макс Скинер
2007 3:10 за Јума Бен Вајд
2007 Американски гангстер Ричи Робертс
2008 Нежност Детектив Кристофоро
2008 Мрежа од лаги Ед Хофман
2009 Валкана игра Кал МекАфри
2010 Робин Худ Робин Лонгстрајд
2010 Следните три дни Џон Бренан
2012 Дојловата република Бојд Кајли
2012 Човекот со железни дланки Џекнајф
2012 Клетници Инспектор Жавер
2013 Блуден град Николас Хостетлер
2013 Човек од челик Џор-Ел
2013 Зимска приказна Перли Сомес
2014 Ное Ное

Наводи уреди

  1. „Интервју со Расел Кроу“. Архивирано од изворникот на 2008-06-23. Посетено на 2008-06-23.

Надворешни врски уреди