Метју Меконахи

Метју Дејвид Меконахи (англиски: Matthew McConaughey, /məˈkɒnəh/;[1] роден 4 ноември, 1969) — американски глумец. Тој за првпат бил забележан во неговата прва главна улога во комедијата Зашеметен и збунет (1993), како и во хоророт Тексашки масакар со моторна пила: Следната генерација (1994), трилерот Време за убиство (1996), историската драма на Стивен Спилберг Амистад (1997), научно фантастичната драма Контакт (1997), комедијата ЕДтв (1999) и воениот филм У-571 (2000).

Метју Меконахи
Метју Меконахи во 2014
Роден(а)Метју Дејвид Меконахи
ноември 4 1969 (1969-11-04) (50 г.)
Јувалди (Тексас), Тексас, САД
Алма матерТексашки универзитет
ЗанимањеГлумец
СопружникКамила Алвес
(2012-до денес)
Деца3

НаводиУреди

  1. "NLS/BPH: Other Writings, Say How? Key to Pronunciation". Loc.gov. 2013-01-07. Посетено на 2014-03-07.

External linksУреди