Патонамерикански биографски филм од 1970 во кој се обработува приказната за американскиот генерал Џорџ С. Патон, во текот на Втората светска војна. Улогите во филмот ги толкуваат Џорџ Скот, Карл Малден, Мајкл Бејтс и Карл Мајкл Воглер. Филмот е режиран од Френклин Шафнер, а се заснова на скрипта напишана од Францис Копола и Едмунд Норт, кои, пак, ја засновале својата работа на биографијата „Патон:Искушение и Триумф“ од Ладислас Фараго.

„Патон“
Патон - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерФренклин Џ. Шафнер
ПродуцентФренк Мекарти
НастапуваатЏорџ Скот
Карл Малден
Мајкл Бејтс
Карл Мајкл Волгер
МузикаЏери Голдсмит
КинематографијаФред Џ. Коникемп
МонтажаХју Фолер
Дистрибутер„20th Century Fox“
Премиера2 април 1970
Времетраење170 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$12 милиони
Бруто заработка$61.749.765[1]

„Патон“ освоил седум оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм.


НаводиУреди

  1. „Бокс Офис информации за „Патон". „Box Office Mojo“. Посетено на 29 јануари 2012.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: