Класик Бретања 2019

83. издание на велосипедската трка
Класик Бретања 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание83. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум1 септември 2019
Растојание256,9 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток172
Возачи на крај90
Просечна брзина41,392 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Сеп Ванмарке (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Тиш Бенот (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Џек Хејг (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Бретања 2019 — 83. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Бретања, која се одржала на 1 септември како триесет и четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Сеп Ванмарке.[2][3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Секоја екипа можела да настапи со максимум седум возачи, но Астана, Бахреин-Мерида и Катјуша-Алпесин одлучиле да испратат шест возачи, што значело дека групата започнала со 172 возачи.[5][6] Од нив, само 90 ја завршиле трката.[2]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Лото-Судал
 4.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 5.   Џамбо-Висма
 6.   ССС Тим
 7.   Бахреин-Мерида
 8.   Бора-Хансгрое
 9.   Дименжн Дата
 10.   ОАЕ Емирати
 11.   Мовистар
 12.   Декојнинк-Квик Степ
 13.   Мичелтон-Скот
 14.   Катјуша-Алпесин
 15.   Инеос
 16.   Групама-ФДЖ
 17.   Санвеб
 18.   Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Директ Енержи
 2.   Витал Консепт-Б&Б Хотелс
 3.   Аркеа-Самсик
 4.   Кофидис
 5.   Ванти-Груп Гобер
 6.   Делко-Марсеј Прованс
 7.   Израелска велосипедска академија

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[7]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг6ч 12' 23
2.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 3
3.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 3
4.   Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 20
5.   Амунд Грендал Јансен Џамбо-Висма+ 20
6.   Грег ван Авермат ССС+ 20
7.   Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 20
8.   Тим Веленс Лото-Судал+ 22
9.   Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 28
10.   Едуард Прадес Мовистар+ 28
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. 2,0 2,1 „Bretagne Classic Ouest–France 2019 Results“. ProCyclingStats. Посетено на 1 September 2019.
 3. „Vanmarcke wins Bretagne Classic-Ouest France“. CyclingNews. 1 September 2019. Посетено на 1 September 2019.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Bretagne Classic - Ouest-France - Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 13 August 2019.
 6. „Liste des Partants“ [List of Participants] (PDF) (француски). Bretagne Classic Ouest–France. 31 August 2019. Посетено на 31 August 2019.
 7. „Класик Бретања 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди