Плуе (француски: Plouay, бретонски: Ploue) — општина во департманот Морбијан во Бретања во северозападна Франција.

Плуе
Plouay
Ploue
Плуе is located in Франција
Плуе
Плуе
Местоположба во регионот Бретања
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist|270px|Плуе во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist]]
Плуе
Координати: 47°54′56″N 3°20′02″W / 47.9156° СГШ; 3.3339° ЗГД / 47.9156; -3.3339
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманМорбијан
ОкругЛориент
КантонПлуе
Општ. заедницаРегион де Плуе
Управа
 • Градоначалник (2008—2014) Жак ле Не
Површина167 км2 (26 ми2)
Население (1999)24.759
 • Густина71/км2 (180/ми2)
INSEE/Пошт. бр.56166 / 56240
Надм. висина13 м
(прос. 83 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Плуе е домаќин на ГП Уест-Франција и ГП де Плуе, годишна велосипедска трка (машка и женска трка, соодветно). Исто така бил локација на Светското првенство во 2000. Тур де Франс го посетил овој град трипати: во 1998, 2002 и 2006.

Збратимени градови уреди

Плуе е збратимен со Першор во Англија.

Бретонски јазик уреди

Општина објавил јазичен план на 10 февруари 2006, преку кампањата Ya d'ar brezhoneg за зачувување на бретонскиот јазик.

Во 2008, 11,56% од децата во Плуе посетувале билингвална бретонско-француска настава низ основните училишта.[1]

Наводи уреди

  1. Ofis ar Brezhoneg: Enseignement bilingue (француски)

Надворешни врски уреди