Жоан Ле Бон

француски велосипедист

Жоан Ле Бон (француски: Johan Le Bon; р. 3 октомври 1990 во Лањон) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Б&Б Хотелс п/б КТМ.[1]

Жоан Ле Бон
Лични податоци
Цело имеЖоан Ле Бон
Роден3 октомври 1990.(1990-10-03)(33 г.)
Лањон,  Франција
Висина1,80 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБ&Б Хотелс п/б КТМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2009–2012
2013-2017
2018-
Бретањ-Шулер
ФДЖ
Витал Консепт
Значајни победи
Светски јуниорски друмски првак (2008)
Европски јуниорски друмски првак (2008)
Последна промена
25 март 2018

Кариера уреди

Возејќи како јуниор во 2008 година, Жоан Ле Бон станал европски првак[2] и светски првак за само еден месец.[3] Исто така, го освоил бронзениот медал на европското хронометарско првенство истата година.

Една година подоцна се приклучил на професионалната велосипедска екипа Бретањ-Шулер.[4] На Бретонската трка 2010 ја остварил својата прва професионална победа. Исто така ја освоил третата етапа на Куп де насионс Вил Сагене, трка која ја освоил претходната година како аматер и третата етапа на Кројц Брајц, станувајќи целосен победник на трката.[5]

Во 2011 и 2012 година, Жоан Ле Бон бил национален хронометарски првак под 23 години.[6]

Во 2013 година, Ле Бон се приклучил на екипата ФДЖ. На важните тридневни етапни трки Западна Фландрија и Де Пане, Ле Бон завршил петти и четврти, соодветно. Го освоил својот прв подиум со ФДЖ, завршувајќи втор на Тро-Бро Леон.[7] Подоцна истата година, Ле Бон првпат настапил на некоја голема трка со учество на Џиро д’Италија.

Во 2014 година учествувал на велосипедските класици Париз-Рубе и Омлоп Хет Ниувсблад. Повторно бил дел од Џиро д’Италија, но настапил и на Вуелта а Еспања.

Неговата најголема победа ја остварил во 2015 година, кога ја освоил петтата етапа на Енеко Тур.[8]

Достигнувања уреди

2007
1. Етапа 2 Ронд де вале
2008
1. Класик де Алп
1.   Европско јуниорско друмско првенство
1.   Светско јуниорско друмско првенство
1. Краен пласман Ронд де вале
1. Пролог
1. Тур ди Морбијан
2009
1. Етапа 2 Класик Лоар Атлантик
1. Етоал де Тресињо
1. Краен пласман Вил де насионс Вил Сагене
2010
1. Рут бретон
1. Етапа 3 Куп де насионс Вил Сагене
1. Краен пласман Крајц Брајц
1. Етапа 3
3. Краен пласман Париз-Корез
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2011
2. Париз-Мант ан Ивлин
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Планински пласман Тур де Пикарди
2012
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 2
4. Краен пласман Крајц Брајц
6. Краен пласман Тур де Норманди
2013
2. Тро-Бро Леон
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Три дена Де Пане
5. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
5. Хроно де Насионс
2014
3. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
7. Национално хронометарско првенство
2015
1. Етапа 5 Енеко Тур
3. Хроно де Насионс
8. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
9. Краен пласман Букл де ла Мајен
1. Пролог
9. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
10. Национално хронометарско првенство
2016
3. Дуо Норман (со Марк Фурнје)
5. Тро-Бро Леон
5. Хроно Насионс
10. Краен пласман Три дена Де Пане
2017
Букл де ла Мајен
1. Пролог
1. Етапа 1
1. Пролог Тур де л’Ен
2. Полинорман

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 115 89
  Тур
  Вуелта 79 СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Vital Concept Club unveil 2018 team kit“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 декември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. „European U23-Junior Road Championships - CC“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company Ltd. Посетено на 14 август 2015.
  3. „Junior World Championships - CM Jr“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company Ltd. Посетено на 14 август 2015.
  4. Гилсон, Мајкл (15 јуни 2009). „Johan Le Bon néo-pro le 1er juillet“. Directvelo.com. Association Le Peloton. Посетено на 14 август 2015.
  5. „Жоан Ле Бон“. Cycling Archives. Посетено на 11 мај 2014.
  6. Арз, Пјер (17 август 2012). „Pour la 2ème année consécutive, le professionnel Johan Le Bon est devenu champion de France Espoirs de contre-la-montre, chez lui en Bretagne“. Velo101.com. Sport 101. Посетено на 14 август 2015.
  7. Mainguet, Maxime (26 март 2014). „Le Bon, pavé de bonnes intentions“. Velochrono.fr. Velochrono. Посетено на 14 август 2015.
  8. „Johan Le Bon (FDJ) remporte la 5e étape de l'Eneco Tour“. L'Equipe.fr. Éditions Philippe Amaury. 14 август 2015. Посетено на 14 август 2015.

Надворешни врски уреди