Класик Бретања 2018

82. издание на велосипедската трка
Класик Бретања 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание82. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум26 август 2018
Растојание256,9 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток173
Возачи на крај75
Просечна брзина40,93 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Михаел Валгрен (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Бретања 2018 — 82. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Бретања, која се одржала на 26 август како триесет и втор настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат од страна на белгискиот возач Оливер Насен, кој го освоил спринтот пред Михаел Валгрен и Тим Веленс.[3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   ОАЕ Емирати
 2.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 3.   Групама-ФДЖ
 4.   Астана
 5.   Лото НЛ-Џамбо
 6.   БМЦ Рејсинг
 7.   Бахреин-Мерида
 8.   Бора-Хансгрое
 9.   Дименжн Дата
 10.   Лото-Судал
 11.   Мовистар
 12.   Квик-Степ Флорс
 13.   Мичелтон-Скот
 14.   Катјуша-Алпесин
 15.   Скај
 16.   АГ2Р Ла Мондијал
 17.   Санвеб
 18.   Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Директ Енержи
 2.   Витал Консепт
 3.   Фортунео-Самсик
 4.   Кофидис
 5.   Вилиер Триестина-Селе Италија
 6.   Ванти-Груп Гобер
 7.   Делко-Марсеј Прованс-КТМ

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал6ч 16' 34
2.   Михаел Валгрен Астана+ 0
3.   Тим Веленс Лото-Судал+ 3
4.   Мајкл Метјус Санвеб+ 1' 13
5.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 1' 13
6.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 1' 13
7.   Оливје Ле Гак Групама-ФДЖ+ 1' 15
8.   Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 1' 17
9.   Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 18
10.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 1' 24
11.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 1' 24
12.   Амунд Грендал Јансен Лото НЛ-Џамбо+ 1' 24
13.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 1' 24
14.   Иго Уле Астана+ 1' 24
15.   Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „2018 Bretagne Classic - Ouest-France“. Pro Cycling Stats. Посетено на 26 август 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Класик Бретања 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди