Јан Хирт

чешки велосипедист

Јан Хирт (чешки: Jan Hirt; р. 21 јануари 1991) — чешки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Јан Хирт
Хирт во 2014 година
Лични податоци
Цело имеЈан Хирт
Роден21 јануари 1991(1991-01-21)(33 г.)
Тшебич, Чехословачка
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2012
2012
Подензано Текнинокс
Леопард-Трек Континентал Тим (стажант)
Последна промена
8 ноември 2020

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[2] Во август 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2020.[3]

Пред сезоната 2021, Хирт се приклучил на екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо со двегодишен договор.[4]

Достгинувања уреди

2008
1. Етапа 4 Тур ди По де Во
2009
1.   Национално јуниорско друмско првенство
1.   Краен пласман Гран При Генерал Патон
1. Етапа 2
2012
5. Краен пласман Трка околу Словачка
1. Пласман за млад возач
9. Краен пласман Трка околу Чешка
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Чешка
2. Краен пласман Мировна трка под 23 години
4. Краен пласман Трка Алзас
7. Краен пласман Сетимана Чиклистика Ломбарда
8. Краен пласман Трка околу Азејбејџан
1. Етапа 4
2014
3. Краен пласман Трка Алзас
3. ГП Краловехрадечкехо краје
6. Краен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич
8. Краен пласман Трка околу Чешка
1.   Пласман за чешки возач
1. Етапа 3
2015
3. Краен пласман Трка околу Австрија
8. Вишеград 4 - ГП Чешка
8. Вишеград 4 - ГП Полски
10. Краен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич
2016
1.   Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 4
2017
3. Краен пласман Трка околу Хрватска
5. Краен пласман Трка околу Чешка
6. Про Ецталер 5500
2018
10. Краен пласман Трка на Алпите
2019
5. Краен пласман Тур де Свис
7. Краен пласман Трка на Алпите

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2017 2018 2019 2020
  Џиро 12 46 27
  Тур 67
  Вуелта 74 56

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Jan Hirt joins CCC Team after two years at Astana“. Cyclingnews.com. Future plc. 27 август 2019. Посетено на 26 декември 2019.
  2. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  3. „107th Tour de France: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 27 August 2020.
  4. Gauthier, Nicolas (3 November 2020). „Transfert - Hirt, Koch et Zimmermann chez Circus-Wanty Gobert“ [Transfer - Hirt, Koch and Zimmermann at Circus-Wanty Gobert]. Cyclism'Actu. Swar Agency. Посетено на 3 November 2020.

Надворешни врски уреди