Лукас Пестлбергер

австриски велосипедист

Лукас Пестлбергер (германски: Lukas Pöstlberger; р. 10 јануари 1992) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1]

Лукас Пестлбергер
Пестлбергер на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеЛукас Пестлбергер
Роден10 јануари 1992 (1992-01-10) (29 г.)
Феклабрук,  Австрија
Висина1,82 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2011–2013
2014–2015
2016-
РК Арбе-Гурметфајн-Велс
Тирол Сајклинг Тим
Бора-Аргон 18
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2017)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustria.PNG Национален друмски првак (2012, 2018)
Последна промена
16 јуни 2019

Станал национален друмски првак во 2012 година.[2]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017[3] и ја освоил воведната етапа,[4] со што станал прв австриски возач кој освоил етапа на Џиро[5] и прв Австриец кој водел на трката.[6]

ДостигнувањаУреди

2011
1. Етапа 1 Велосипедска трка Сибиу
5. Национално хронометарско првенство
2012
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
4. Хронометар
1. Етапа 3 Тур де л’Авенир
2013
1. ГП Крањ
5. Краен пласман Тур Ал Зубара
5. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
1.   Пласман за млад возач
9. Европско друмско првенство
9. Гран Премио Сан Џузепе
2014
1. Трка Бохемија
2015
1.   Краен пласман Ан Пост Рас
1. Етапа 7 Трка околу Австрија
1.   Планински пласман Трка околу Горна Австрија
2. Белград-Бања Лука
3. Трофео Едил Ц
4. Национално друмско првенство
10. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Пролог
2016
1. Етапа 4 Трка околу Горна Австрија
10. Дрејвенкурс Оверејсе
2017
1. Етапа 1 Џиро д’Италија
2. Национално друмско првенство
5. Е3 Харелбеке
2018
1.   Национално друмско првенство
2019
4. Дварс дор Вландерен

НаводиУреди

  1. „Lukas Pöstlberger Profile“. ProCylingStats. 2015. Посетено на 24 април 2015.
  2. „National Championship, Road, Elite, Austria (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 30 јуни 2016.
  3. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  4. „Giro d'Italia 2017: Lukas Postlberger wins first stage on debut“. BBC Sport. Посетено на 5 мај 2017.
  5. Меклири, Џон (5 мај 2017). „Giro d'Italia: Lukas Postlberger causes huge upset on stage one to take maglia rosa on grand tour debut“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 6 мај 2017.
  6. Фаранд, Стивен (5 мај 2017). „Destiny steps in to give Postlberger his moment of Giro d'Italia glory“. cyclingnews.com. Посетено на 6 мај 2017.

Лукас ПестлбергерУреди