Пељо Билбао

шпански велосипедист

Пелјо Билбао Лопес де Арментија (шпански: Pello Bilbao López de Armentia; р. 25 февруари 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[2]

Пелјо Билбао
Лични податоци
Цело имеПелјо Билбао Лопес де Арментија
ПрекарКутрето од Герника
Роден25 февруари 1990(1990-02-25)(34 г.)
Герника,  Шпанија
Висина1,69 м[1]
Маса60 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2009–2010 Натургас Енергија
Професионални клубови
2011
2011–2013
2014-2016
2017-2019
2020-
Орбеа Континентал Тим
Еускалтел-Еускади
Каха Рурал-Сегурос РГА
Астана
Бахреин-Мекларен
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 поединечни етапи (2019)
Последна промена
5 јануари 2020

Кариера уреди

Билбао се приклучил на Каха Рурал-Сегурос РГА за сезоната 2014, откако неговата претходна екипа – Еускалтел-Еускади – се распаднала на крајот на сезоната 2013.[3] Во 2015 година, Билбао ја освоил шестата етапа на Трката околу Турција, која завршувала на стрмно искачување.[4]

Астана (2017-2019) уреди

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[5] Завршил 10. на крајот на Тур де Свис, што бил негов прв пласман меѓу првите десет во генерален пласман на поголема етапна трка.

Билбао завршил седми на Волта а ла Комунитат Валенсијана. Неколку месеци подоцна завршил осми на Трката околу Баскија. Ја освоил првата етапа на Трката на Алпите, поради што следната етапа ја носел водечката маичка. Ја продолжил добрата форма на Џиро д’Италија, поддржувајќи го Мигел Анхел Лопес. На крајот завршил на шестото место. Неколку недели подоцна, Билбао ја освоил шестата етапа на Критериум ди Дофине, негова прва победа на трка од Светската турнеја.

Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс.[6]

Бахреин-Мекларен (2020-денес) уреди

Во октомври 2019 година било објавено дека Билбао ќе се приклучи на Бахреин-Мерида, подоцна преименуван како Бахреин-Мекларен, за сезоната 2020.[2]

Достигнувања уреди

2011
2. Тур де Вандеја
7. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2012
10. Краен пласман Вуелта а Астурија
2013
7. Краен пласман Вуелта а Астурија
2014
1. Класика Примавера
7. Краен пласман Трка околу Норвешка
8. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2015
1.   Краен пласман Тур де Бос
1.   Планински пласмна Вуелта а Андалусија
1. Етапа 6 Трка околу Турција
4. Краен пласма Вуелта а Кастиља и Леон
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
7. Краен пласман Тур ди Геводан Лангдок-Русијон
2016
1. Етапа 2 Трка околу Турција
7. Милано-Торино
9. Краен пласман Трка околу Норвешка
2017
10. Краен пласман Тур де Свис
2018
1. Етапа 6 Критериум ди Дофине
1. Етапа 1 Трка на Алпите
6. Краен пласман Џиро д’Италија
7. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
8. Краен пласман Трка околу Баскија
2019
Џиро д’Италија
1. Етапа 7
1. Етапа 20
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Вуелта а Мурсија
1. Етапа 1
3. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија

Распоред на резултатите на етапните трки уреди

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 66 6 31
  Тур 54
  Вуелта 60 97 78 23 27
Распоред на резултатите на поголемите етапни трки
Трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Париз-Ница СО
  Тирено-Адријатико 89
  Волта а Каталуња СО 48 28
  Трка околу Баскија 56 17 110 8 53
  Тур де Романди 103 24
  Критериум ди Дофине 92 146 73 27
  Тур де Свис 10

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Astana – Pro Team“. Архивирано од изворникот на 2017-06-21. Посетено на 9 јули 2019.
  2. 2,0 2,1 „Bahrain-Merida announce six new signings, including Pello Bilbao, Eros Capecchi and Marco Haller“. Cyclingnews.com. Future plc. 17 октомври 2019. Посетено на 25 декември 2019.
  3. „Caja Rural-Seguros RGA sign Pello Bilbao and Lluís Más“. Marca.com (шпански). Unidad Editorial. 29 октомври 2013. Посетено на 21 декември 2013.
  4. „Tour of Turkey: Bilbao wins stage 6 in Selçuk“. Cyclingnews.com. Future plc. 1 мај 2015. Посетено на 1 мај 2015.
  5. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  6. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски уреди