Рајан Гибонс (велосипедист)

јужноафрикански велосипедист

Рајан Гибонс (англиски: Ryan Gibbons; р. 13 август 1994) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[1]

Рајан Гибонс
Лични податоци
Цело имеРајан Гибонс
Роден13 август 1994.(1994-08-13)(29 г.)
Висина1,81 м
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2013
2014-2015
2016
МТН-Кубека ВЦЦ
Тим Јуропкар СА
Тим Дименжн Дата (стажант)
Професионални клубови
2016- Тим Дименжн Дата
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Лангкави (2017)
Последна промена
28 јануари 2019

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[2]

Достигнувања уреди

2015
6. 94.7 Сајкл Челинџ
2016
4. Национално хронометарско првенство
7. Копа Берноки
2017
1.   Краен пласман Тур де Лангкави
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 5
4. Национално друмско првенство
2018
2. Национално хронометарско првенство
2019
4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Наводи уреди

  1. „Ryan Gibbons“. ProCyclingStats. Посетено на 16 октомври 2016.
  2. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски уреди