Ричард Карапас

еквадорски велосипедист

Ричард Антонио Карапас Монтенегро (шпански: Richard António Carapaz Montenegro; р. 29 мај 1993) — еквадорски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Ричард Карапас
Карапас во 2017 година
Лични податоци
Цело имеРичард Антонио Карапас Монтенегро
ПрекарЛа Локомотора
Роден29 мај 1993(1993-05-29)(30 г.)
Ел Кармело,  Еквадор
Висина1,70 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2015
2016
Стронгман-Кампањоло-Вилиер
Лизарте (од 1.4.)
Професионални клубови
2016

2016
2017-2019
2020-
Стронгман-Кампањоло-Вилиер (до 31.3.)
Мовистар Тим (стажант)
Мовистар Тим
Тим Инеос
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (2019)
3 поединечни етапи (2018, 2019)
Последна промена
5 јануари 2020

Во јуни 2019 година, Карапас ја освоил Џиро д’Италија 2019, станувајќи прв еквадорски возач кој победил на трката.[2] Има прекар „Локомотива“ (La Locomotora).

Кариера уреди

 
Карапас ја носи розовата маичка на Џиро д’Италија 2019

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017, каде завршил на 36. место во генералниот пласман.[3]

Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[4] Ја освоил осмата етапа на трката, станувајќи прв еквадорски велосипедист кој освоил етапа на некоја голема трка.[5]

Карапас возел на Џиро д’Италија 2019. Ја освоил четвртата етапа по доцен напад. Повеќе падови се случиле на неколку километри пред целта, поради што неколку возачи паднале. Меѓу зафатените возачи бил фаворитот Том Димулен (Тим ДСМ-Фирмених), кој на крајот ја завршил етапата четири минути зад многу други фаворити.[6] На етапата 13, Карапас нападнал и бил пуштен од другите двајца фаворити за победа, Винченцо Нибали и Примож Роглич. По етапата, доцнел две минути зад Роглич.[7] На етапата 14, Карапас уште еднаш нападнал и остатокот од фаворитите уште еднаш го пуштиле, правејќи скоро две минути разлика со нив за одлучувачка етапна победа.[8] Карапас успешно го одбранил своето водство остатокот од трката за победа на Џиро д’Италија.[9] Карапас станал прв еквадорски возач кој освоил голема трка и втор јужноамерикански возач кој го освоил Џиро, по Колумбиецот Наиро Кинтана во 2014 година.

На 2 септември 2019 година било објавено дека Карапас ќе се приклучи на Тим Инеос за сезоната 2020 со тригодишен договор.[10]

Достигнувања уреди

2010
1.   Национално јуниорско друмско првенство
2013
1.   Панамериканско друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
2014
2. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
2015
1.   Краен пласман Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 4 Класико РСН
2016
1.   Краен пласман Вуелта а Навара
1. Етапа 2
2017
2. Краен пласман Рут ди Сид
1.   Пласман за млад возач
2. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
4. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
6. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2018
1.   Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 2
3. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
4. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 8
5. Сиркуито де Гечо
2019
1.   Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 4
1. Етапа 14
1.   Краен пласман Вуелта а Астурија
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
6. Краен пласман Вуелта а а Сан Хуан
9. Краен пласман Трка Колумбија
2020
1. Етапа 3 Трка околу Полска
6. Краен пласман Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2017 2018 2019
  Џиро 4 1
  Тур
  Вуелта 36 18

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Team Ineos“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „Giro d'Italia: Richard Carapaz becomes the first Ecuadorian and to win the Giro d'Italia“. BBC Sport. Посетено на 2 јуни 2019.
  3. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  4. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  5. „Richard Carapaz makes Ecuadorian history as Simon Yates retains overall Giro d'Italia lead“. Sky Sports. Посетено на 12 мај 2018.
  6. Лоу, Феликс (14 May 2019). „Richard Carapaz won Stage 4 of the Giro d'Italia, holding off Paul Martens for the victory, but the“. Eurosport. Посетено на 14 May 2019.
  7. Perelman, Rich (2019-05-24). „CYCLING: Russia's Zakarin scores surprise win in Giro Stage 13 and rides into overall contention“. The Sports Examiner (англиски). Посетено на 2019-06-13.
  8. „Carapaz in pink, and the favourites reshuffle: Giro d'Italia, stage 14“. CyclingTips (англиски). 2019-05-26. Архивирано од изворникот на 2019-06-08. Посетено на 2019-06-13.
  9. „Richard Carapaz wins Giro d'Italia to make cycling history for Ecuador“. Guardian. 2 June 2019. Посетено на 4 June 2019.
  10. „Carapaz to join Team INEOS in 2020“. Архивирано од изворникот на 2019-12-19. Посетено на 2020-01-05.

Надворешни врски уреди