Вил Кларк (велосипедист)

австралиски велосипедист

Вилијам Кларк (германски: William Clarke; р. 11 април 1985) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Лидл-Трек.[1]

Вил Кларк
Кларк на Четири дена Динкерк 2011
Лични податоци
Цело имеВилијам Кларк
ПрекарГолем коњ / Вилбур
(Big horse / Wilbur)
Роден11 април 1985(1985-04-11)(39 г.)
Кемпбел Таун, Тасманија, Австралија Австралија
Висина1,92 м
Маса81 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛидл-Трек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Аматерски клубови
2008–2010
2010
Пратис
Аг2р-Ла Мондијал (стажант)
Професионални клубови
2011
2012
2013
2014–2016
2017-2018
2019-2020
Леопард Трек
Чемпион Систем
Аргос-Шимано
Драпак Профешанл Сајклинг
Канондејл-Драпак
Трек-Сегафредо
Последна промена
20 октомври 2022

Тој не е поврзан со сонародникот и поранешниот колега Сајмон Кларк. Вилијам Кларк има поврзаност со австралискиот политичар и стопанственик Вилијам Џон Тарнер Кларк.

Кариера

уреди

Кларк се родил, пораснат и престојува на неговата семејна фарма во близина на Кемпбел Таун на островот Тасманија, Австралија. Кларк возел како стажант со Аг2р-Ла Мондијал во 2010 година во Светската турнеја, додека имал договор со Џенезис Велт Адвајзерс (2008–2010) во Океанската турнеја.[2] Во 2011 година потпишал договор со Леопард Трек,[3] пред да ја помине сезоната со Чемпион Систем во 2012 година,[4] и со Аргос-Шимано во 2013 година.[5]

Кларк, потоа, се придружил на Драпак Профешанл Сајклинг за сезоната 2014,[6] негова петта различна екипа во пет сезони. По три сезони со Драпак Профешанл Сајклинг, Кларк се вратил во Светската турнеја со Канондејл-Драпак, возејќи со нив до крајот на 2018 година. Потпишал со Трек-Сегафредо,[1] за сезоните 2019 и 2020, враќајќи се во екипата за која настапувал во 2011 година.

Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[7]

Достигнувања

уреди
2008
1. Класик Гулбурн до Сиднеј
2009
5. Океански хронометарски првенства
2010
3. Краен пласман Трка околу Тајван
4. Национално хронометарско првенство
2012
1. Етапа 2 Тур Даун Андер
1. Пролог (ITT) Трка околу Јапонија
5. Национално друмско првенство
8. Трка околу Келн
2014
Трка околу Иран
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 1 (ITT) Трка околу Јапонија
1. Пролог (ITT) Тур де Кумано
2.   Океански хронометарски првенства
5. Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Хералд Сан Тур
2015
1. Пролог (ITT) Хералд Сан Тур
2016
Трка околу Тајван
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Етапа 3 Волта а Португал
1. Пролог (ITT) Хералд Сан Тур
1. Пролог (ITT) Трка околу Австрија

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2017 2018 2019
  Џиро 141
  Тур
  Вуелта 157

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Trek-Segafredo announce official 2019 rosters for men and women“. Trek Bicycle Corporation. Intrepid Corporation. 27 декември 2018. Посетено на 5 јануари 2019.
  2. Johnson, Greg (13 јули 2010). „Australia's Clarke lands Ag2r stagiaire role“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 2 јануари 2013.
  3. Farrand, Stephen (3 ноември 2010). „Denifl, Clarke and Feillu join the Luxembourg Pro Cycling Project“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 2 јануари 2013.
  4. van Eyck, Xylon (22 октомври 2011). „Will Clarke leaves Leopard Trek for Champion System“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 4 јануари 2012.
  5. „Argos-Shimano completed by Parisien“. Cycling News. Future Publishing Limited. 26 октомври 2012. Посетено на 2 јануари 2013.
  6. „Драпак објави три нови лица“. Cyclingnews.com. Future plc. 21 октомври 2013. Посетено на 17 декември 2013.
  7. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 May 2019.

Надворешни врски

уреди