Јаша Зитерлин

германски друмски велосипедист

Јаша Зитерлин (германски: Jasha Sütterlin; р. 4 ноември 1992 во Фрајбург во Брајсгау) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1][2]

Јаша Зитерлин
Зитерлин на Тур де л’Авенир 2013
Лични податоци
Цело имеЈаша Зитерлин
Роден4 ноември 1992 (1992-11-04) (27 г.)
Фрајбург во Брајсгау,  Германија
Висина1,84 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
ДисциплинаДрумски велосипедист
УлогаВозач
Аматерски клубови
2004–2009
2010
Ахкарен
Тим Ротхаус Баден
Професионални клубови
2011–2013
2014-
Тирингер Енерги Тим
Мовистар Тим
Последна промена
30 април 2019

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4]

ДостигнувањаУреди

2009
3. Реџо-Тур
2010
2. Џиро дела Луниџана
3. Краен пласман Трофео Карлсберг
1. Етапа 4
2011
1. Краен пласман Тур де Берлин
2013
3. Трка околу Долна Саксонија (јуниори)
2014
3. Краен пласман Тур де Бретања
2015
3.   Светско првенство во екипен хронометар
10. Краен пласман Трка околу Баварија
2016
2. Национално хронометарско првенство
2017
1. Етапа 3 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2. Национално хронометарско првенство
10. Пиплс Чојс Класик
2018
2. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Трка околу Британија
2019
9. Е3 Бинкбенк Класик

НаводиУреди

  1. „Младиот талент Зитерлин во Мувистар“. 11 септември 2013. конс. 16 јануари 2014. 
  2. Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“, „Telefónica“, Telefónica, S.A., 18 декември 2018 (посет. 3 јануари 2019 г).
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 28 јуни 2017. 

Надворешни врскиУреди