Јаша Зитерлин

германски друмски велосипедист

Јаша Зитерлин (германски: Jasha Sütterlin; р. 4 ноември 1992 во Фрајбург во Брајсгау) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1]

Јаша Зитерлин
Зитерлин на националното друмско првенство 2017
Лични податоци
Цело имеЈаша Зитерлин
Роден4 ноември 1992(1992-11-04)(31 г.)
Фрајбург во Брајсгау,  Германија
Висина1,84 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Аматерски клубови
2004–2009
2010
Ахкарен
Тим Ротхаус Баден
Професионални клубови
2011–2013
2014-2019
2020–2021
2022-
Тирингер Енерги Тим
Мовистар Тим
Тим Санвеб
Тим Бахреин Викториус
Последна промена
20 декември 2022

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3] Исто така, бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2020.[4]

Достигнувања уреди

2009
3. Краен пласман Реџо-Тур за јуниори
7. Краен пласман Трофео Карлсберг
2010
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија за јуниори
Светски јуниорски друмски првенства
2.   Хронометар
8. Друмска трка
2. Краен пласман Џиро дела Луниџана
3. Краен пласман Трофео Карлсберг
1. Етапа 4
4. Краен пласман Реџо-Тур за јуниори
2011
1.   Краен пласман Тур де Берлин
4. Меморијал Давиде Фардели
2012
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
7. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
8. Светско хронометарско првенство под 23 години
2013
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
Џиро дела Вале д’Аоста
1. Пролог
1. Етапа 5
3.   Европско хронометарско првенство под 23 години
3. Краен пласман Тур де Бретања
2015
3.   Светско првенство во екипен хронометар
10. Краен пласман Трка околу Баварија
2016
2. Национално хронометарско првенство
2017
1. Етапа 3 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2. Национално хронометарско првенство
10. Пиплс Чојс Класик
2018
2. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Трка околу Британија
2019
2.   Светско друмско првенство - мешан екипен хронометар
2.   Европско друмско првенство - мешан екипен хронометар
3. Национално друмско првенство
9. Е3 Бинкбенк Класик
2020
5. Краен пласман Околу Словачка

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 113 120 87
  Тур 108 СО
  Вуелта 55

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Ney, Waldemar (21 October 2021). „Transfert - Bahrain Victorious engage Sütterlin, Osorio et Zambanini“ [Transfer - Bahrain Victorious hires Sütterlin, Osorio and Zambanini]. Cyclism'Actu (француски). Swar Agency. Посетено на 9 January 2022.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  4. „75th La Vuelta ciclista a España: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 19 October 2020.

Надворешни врски уреди