Лукас Хамилтон

австралиски велосипедист

Лукас Хамилтон (англиски: Lucas Hamilton; р. 12 февруари 1996) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мичелтон-Скот.[1]

Лукас Хамилтон
Хамилтон на Трката околу Фландрија за млади 2016
Лични податоци
Цело имеЛукас Хамилтон
Роден12 февруари 1996 (1996-02-12) (24 г.)
Арарат, Викторија, Австралија Австралија
Податоци за клубот
Мом. клубМичелтон-Скот
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2016 Џајко-АИС академија Светска турнеја
Последна промена
1 февруари 2020

Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[2]

ДостигнувањаУреди

2014
1.   Океанско јуниорско друмско првенство
1.   Национално јуниорско друмско првенство
2016
2. Краен пласман Ан Пост Рас
2017
1.   Океанско друмско првенство
1.   Краен пласман Тур Алзас
1.   Пласман за млад возач
1.   Планински пласман
2. Краен пласман Џиро Чиклистико д’Италија
1. Етапа 5b (ITT)
2. Трофео Едил С
2. Џиро дел Белведере
2. ГП Палио дел Речото
3. Краен пласман Тоскана-Тера ди Чиклисмо
3. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
7. Краен пласман Хералд Сан Тур
2018
7. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
2019
1.   Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 1b (TTT)
2. Краен пласман Трка околу Чешка
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 4
6. Краен пласман Хералд Сан Тур
2020
2. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Тур Даун Андер

НаводиУреди

  1. "Wins from January to October: Mitchelton-Scott men confirm roster and goals for 2020". Мичелтон-Скот. New Global Cycling Services. 11 декември 2019. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. "2019: 102nd Giro d'Italia: Start List". ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врскиУреди