Данило Вис

швајцарски велосипедист

Данило Вис (германски: Danilo Wyss; р. 26 август 1985) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[1]

Данило Вис
Лични податоци
Цело имеДанило Вис
Роден26 август 1985(1985-08-26)(38 г.)
Орбе,  Швајцарија
Висина1,76 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2007
2007
Атлас-Ромер Хаусбекерај
Соние Дувал-Продир (стажант)
Професионални клубови
2008–2018
2019-
Вилемс Веранда
Тим Дименжн Дата
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 етапа ТТТ (2015)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2015)
Последна промена
26 мај 2019

Кариера

уреди

Во текот на неговата кариера настапил на седум големи трки, завршувајќи ги сите, вклучувајќи ги петте настапи по ред на Џиро д’Италија во периодот 2010-2014. Го освоил националното друмско првенство во 2015 година. Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[2]

Достигнувања

уреди
2007
1. Етапа 3 Три дена де Волклис
2009
1. Етапа 1 Тур де Бос
2013
7. ГП Импанис-Ван Петегем
10. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
10. Трофео Лаигвелја
2015
1. Етапа 9 (ТТТ) Тур де Франс
1.   Национално друмско првенство
8. Друмска трка „Кедел Еванс“
10. ГП ди кантон д’Аржови
2017
9. Јапонски куп
2018
4. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 97 126 82 84 84
  Тур 63 81
  Вуелта 72 36 44

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Dimension Data finalise 2019 roster“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. „Почетна список на Тур де Франс 2015“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски

уреди