Андерс Јонас Ангстрем

шведски физичар

Андерс Јонас Ангстрем (поправилно: Андерс Јунас Онгстрем; шведски: Anders Jonas Ångström; 13 август 1814 - 21 јуни 1874), шведски физичар и астроном. Го истражуваше Сончевиот спектар[1], и ја воводе единицата за бранова должина на светлината - „ангстрем (А)“.

Андерс Јонас Ангстрем
Anders Jonas Ångström
Андерс Јонас Ангстрем
Роден(а)13 август 1814(1814-08-13)
Легде, Меделпад, Шведска
Починал(а)21 јуни 1874(1874-06-21) (возр. 59)
Упсала, Шведска
ДржавјанствоШвеѓанец
НационалностШведска
Полињафизика, астрономија
ОбразованиеУпсалски универзитет
Познат поспектроскопија
Поважни наградиРамфордов медал (1872)

Наводи уреди

  1. Murdin, P. (2000). „Angstrom“. Encyclopedia of Astronomy and Astrophysics. Bibcode:2001eaa..book.....M. doi:10.1888/0333750888/4594. Посетено на 2010-09-18.[мртва врска]