Наполеон III
Цар на Французите
Наполеон III
Владеење2 декември 1852 - 4 декември 1870
Полно имеШарл Луј Наполеон Бонапарт
ПочивалиштеВо манастирот Свети Михаил, Фарнбороу, АНглија
ПретходникВтората Француска Република
НаследникМонархијата е укината
ПридружникЕвгенија де Монтихо
ДецаНаполеон Ежен
ДинастијаБонапарт
ТаткоЛуј Бонапарт
МајкаХортензија Богарне

Наполеон III (роден на 20 април 1808 во Париз - починал на 9 јануари 1873 во Числхарст) бил француски политичар и државник, кој бил претседател на Втората Француска Република, а потоа и цар на Французите. Тој бил син на Луј Бонапарт, кој бил најмал брат на Наполеон Бонапарт. По падот на бонапартистичкиот режим во 1815, Наполеон III живеел во прогонство.
Претходник
Третата Француска Република
Цар на Французите
1852-1870
Наследник
Наполеон IV