Ла Унион е покраина на Филипините која е сместена во Илокос Регионот на островот Лузон. Главен граде Сан Фернандо Сити и се граничи со Јужен Илокос на север, Бенгет на исток, и Пангасинан на југ. На запад излегува на Јужнокинеското Море.

Ла Унион
Провинцискиот грб на Ла Унион
Провинцискиот грб на Ла Унион
Мапа на Филипините со факти за Ла Унион highlighted
Мапа на Филипините со факти за Ла Унион
Регион Илокос Регион (Регион I)
Главен град Сан Фернандо Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 19
 - Барангај 576
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 35-та
 - Вкупно (2000) 657.945
 - Густина 441/km² (9-та)
Површина 13-та најмала
 - Вкупно 1.493,1 km²
Основана 1850
Јазици Илокано, Пангасинан
Гувернер Мануел "Манолинг" Ортега (NPC)[1]
Ла Унион

Народ и култура Уреди

93% од вкупното население на Ла Унион се Илоканци и скоро сите се припадници на Римокатоличката црква.

Административна поделба Уреди

Ла Унион е поделена на 19 општини и 1 град.

Потекло на поимот Уреди

Името на Ла Унион доаѓа од шпанскиот збор La Union, значи унија или обедини се.

Наводи Уреди

  1. „List of Provinces“. PSGC Interactive. Makati City, Philippines: National Statistical Coordination Board. Архивирано од изворникот на 11 January 2013. Посетено на 30 July 2013.

Надворешни врски Уреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 16°30′N, 120°25′E