Падова (итал. Padova, лат. Patavium, вен. Padoa) — град во северна Италија, во покраината Падова (регион Венето). Градот има има 212.500 жители.

Падова
општина
Општина Падова
ЗемјаИталија
РегионВенето
ПокраинаПадова (PD)
ПоделоциАлтикјеро, Арчела, Басанело, Брузегана, Волта Брузегана, Гвиѕа, Камин, Кјезануова, Мандрија, Монта, Мортизе, Палтана, Понте ди Брнта, Понтерото, Понтеигодарцере, Сакра Фамиља, Салборо, Станга, Теранегра, Форчелини
Управа
 • ГрадоначалникФлавио Цанонато
Површина
 • Вкупна92 км2 (36 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001200000012 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно212.500
 • Густина2,300/км2 (6,000/ми2)
ДемонимПадовани или Патавини
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.35100
Повик. бр.049
Светец-заштитникСв. Антониј Падовски
Слава13 јуни
Мреж. местоwww.comune.padova.it