Е3 БинкБенк Класик 2019

62. издание на велосипедската трка
Е3 Бинкбенк Класик 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание62. E3 БинкБенк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум29 март 2019
Растојание203,9 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај99
Просечна брзина42,785 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCZE Здењек Штибар (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (ССС) Wikidata-logo S.svg
E3Harelbeke2019.png
◀ 20182021
Документација Wikidata-logo S.svg

Е3 БинкБенк Класик 2019 — 62. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Харелбеке, која се одржала на 29 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката го променила називот во Е3 БинкБенк Класик поради договорот за спонзорство со холандската брокерска куќа БинкБенк. Меѓутоа, трката ги продолжила врските со Харелбеке, кој продолжил да биде домаќин на почетокот и целта. Вкупната должина изнесувала 203,9 километри, вклучувајќи 15 категоризирани искачување на Фламанските Ардени и пет рамни сектори со калдрма.[2] Холандскиот возач Ники Терпстра го освоил претходното издание во 2018 година.[3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Декојнинк-Квик Степ
 2.   Лото-Судал
 3.   ССС Тим
 4.   АГ2Р Ла Мондијал
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Џамбо-Висма
 7.   Мовистар
 8.   Мичелтон-Скот
 9.   Астана
 10.   Бахреин-Мерида
 11.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 12.   Групама-ФДЖ
 13.   Дименжн Дата
 14.   Катјуша-Алпесин
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Директ Енержи
 2.   Спорт Вландерен-Балоас
 3.   Валони Брисел
 4.   Ванти-Груп Гобер
 5.   Кофидис
 6.   Израелска велосипедска академија
 7.   Ромпот-Шарл

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ4ч 46' 05
2.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
3.   Грег ван Авермат ССС+ 0
4.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5.   Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 3
6.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 1' 04
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 1' 04
8.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 04
9.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 1' 04
10.   Марк Хирши Санвеб+ 1' 04
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Roadmap“ (PDF). www.e3binckbankclassic.be. Посетено на 12 март 2019.
 3. О’Ши, Садб (23 март 2018). „Terpstra wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 23 март 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Е3 БинкБенк Класик 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди