Е3 БинкБенк Класик 2019

62. издание на велосипедската трка

Е3 БинкБенк Класик 2019 — 62. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Харелбеке, која се одржала на 29 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Е3 Бинкбенк Класик 2019
Детали за трката
Издание62. Е3 Саксо Банк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум29 март 2019
Растојание203,9 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај99
Просечна брзина42,785 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCZE Здењек Штибар (Судал Квик-Степ)
ВторопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (ССС Team)
◀20182021▶
Документација

Трката го променила називот во Е3 БинкБенк Класик поради договорот за спонзорство со холандската брокерска куќа БинкБенк. Меѓутоа, трката ги продолжила врските со Харелбеке, кој продолжил да биде домаќин на почетокот и целта. Вкупната должина изнесувала 203,9 километри, вклучувајќи 15 категоризирани искачување на Фламанските Ардени и пет рамни сектори со калдрма.[2] Холандскиот возач Ники Терпстра го освоил претходното издание во 2018 година.[3]

Екипи

уреди

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок

уреди

Завршен пласман

уреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Здењек Штибар Судал Квик-Степ4ч 46' 05
2.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
3.   Грег ван Авермат ССС Team+ 0
4.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5.   Боб Јунгелс Судал Квик-Степ+ 3
6.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 1' 04
7.   Матео Трентин Тим Џејко АИУла+ 1' 04
8.   Оливер Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 04
9.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 1' 04
10.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 1' 04
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Roadmap“ (PDF). www.e3binckbankclassic.be. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-03-29. Посетено на 12 март 2019.
  3. О’Ши, Садб (23 март 2018). „Terpstra wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 23 март 2018.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „Е3 БинкБенк Класик 2019“. ProCycling.

Надворешни врски

уреди