Калум Скотсон

австралиски велосипедист

Калум Скотсон (англиски: Callum Scotson; р. 10 август 1996) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист[2], кој моментално вози за UCI World Tour екипата Тим Џејко-АИУла.[3] Возел на екипната потера на Светското велодромско првенство, каде што го освоил златниот медал.[4][5]

Калум Скотсон
Скотсон во 2016 година
Лични податоци
Цело имеКалум Скотсон
Роден10 август 1996(1996-08-10)(27 г.)
Голер, Австралија Австралија
Висина1,84 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејко-АИУла
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2017 БМЦ Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2016
2018
2019-
Тим Илуминејт[1]
Мичелтон-БајкЕксчејнџ
Мичелтон-Скот
Последна промена
27 октомври 2022

Постариот брат на Скотсон, Мајлс Скотсон е исто така професионален велосипедист и тие исто така биле поранешни студенти на Тринити колеџ Голер.[6] Во август 2020 година, Скотсон учел додипломски студии за трговија/уметност на Универзитетот „Дикин“.[7] Во октомври 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2020.[8]

Достигнувања уреди

2016
1.   Светско велодромско првенство - екипна потера
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2.   Олимписка екипна потера
3. Шест дена Лондон (со Камерон Мајер)
5. Дуо Норманд (со Мајлс Скотсон)
2017
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Шест дена Лондон (со Камерон Мајер)
5. Светско хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2018
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Игри на Комонвелтот - хронометар
5. Париз-Рубе за младинци
10. Светско хронометарско првенство под 23 години

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2020 2021 2022
  Џиро 83 80
  Тур
  Вуелта 88

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи уреди

  1. „Callum Scotson“. cyclingnews.com. Посетено на 26 септември 2016.
  2. „Callum Scotson“. Cycling Archives. Посетено на 4 март 2016.
  3. „GreenEDGE Cycling“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 2 January 2021.
  4. Start list
  5. Final Results
  6. „Scotson World Champion“. Trinity College. Архивирано од изворникот на 28 April 2016. Посетено на 16 April 2016.
  7. „Elite Athlete Program Profiles“. Deakin University. Посетено на 10 August 2020.
  8. „75th La Vuelta ciclista a España: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 19 October 2020.

Надворешни врски уреди