Силван Дилје

швајцарски велосипедист

Силван Дилје (француски: Silvan Dillier; р. 3 август 1990) — швајцарски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1]

Силван Дилје
Дилје на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеСилван Дилје
Роден3 август 1990(1990-08-03)(33 г.)
Баден,  Швајцарија
Висина1,83 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2010
2012
2013
2013
Шамбери Сиклисм
ЕКЦ Рејсинг
БМЦ Развојна екипа
Аксент Џобс-Ванти (стажант)
Професионални клубови
2011
2014–2017
2018-
Тим Предарлска
Ванти-Груп Гобер
АГ2Р-Ла Мондијал
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2017)

Етапни трки

Рут ди Сид (2017)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2017)
Национален хронометарски првак (2015)
Последна промена
2 јануари 2019

Кариера уреди

Во 2008 година станал швајцарски националниот јуниорски хронометарски првак; во 2009 година друмски првак под 23 години, а во 2010 и 2011 година хронометарски првак под 23 години.

Во 2012 година освоил етапа на Тур де л’Авенир.

На Трката околу Алберта 2013 ја освоил втората етапа, додека возел за БМЦ како стажант.[2] Ова му го донело првиот професионален договор за 2014 година со БМЦ.[3] Престојува во Шнајсинген.

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[4]

 
Дилје (во средина) го следи Петер Саган на Париз-Рубе 2018.

Дилје возел на Џиро д’Италија 2017,[5] и ја освоил шестата етапа во меѓусебниот спринт со Јаспер Стејвен (Трек-Сегафредо) откако двоецот бил во петчлено бегство кое јасно се одвоило од главната група скоро цела етапа. [6] Во јуни 2017 година, Дилје ја освоил првата етапна трка, Рут ди Сид.[7]

Дилје се приклучил на АГ2Р-Ла Мондијал за сезоната 2018 како засилување на екипата за класичните трки, но го скршил прстот на Страде Бјанке 2018. Се вратил на трки во април 2018 година на трката Рут Адели.[8] На Париз-Рубе 2018, Дилје бил дел од деветчленото рано бегство кое избегало од главната група по еден час возење и бил напред со Јеле Вале (Лото-Судал), додека двоецот не бил достигнат од светскиот првак Петер Саган (Бора-Хансгрое), кој нападнал од групата на фаворити на 53 километри пред целта. Дилје успеал да остане и да работи со Саган до завршницата на велодромот во Рубе, каде Саган го освоил меѓусебниот спринт.[9] Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[10]

Достигнувања уреди

друмски велосипедизам уреди

2006
1.   Национално младинско друмско првенство
2007
1. Етапа 4 Курс де ла Пе
1. Етапа 3 Низ Истра
2. Национално јуниорско хронометарско првенство
2. Краен пласман Тур ду По де Вод
2008
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2009
1.   Национално друмско првенство под 23 години
2010
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
8. Краен пласман Тур ду Лоара и Шер
2011
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Национално друмско првенство под 23 години
2012
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
2. Национално друмско првенство под 23 години
8. Краен пласман Тур де Жиронда
2013
1. Краен пласман Тур де Норманди
1. Арденска стрела
1. Етапа 2 Трка околу Алберта
2. Гран при де Марбријер
9. Меѓународен трофеј Јонг Мар Мудиг
2014
1.   Светско првенство во екипен хронометар
2. ГП Кантон Аргау
3. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Тур де Валони
1. Пласман за млад возач
6. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
9. Ватенфал Класик
2015
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1.   Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 4
2016
4. Краен пласман Трка Дубаи
8. ГП Кантон Аргау
2017
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
2. Хронометар
1.   Краен пласман Рут ди Сид
1.   Бодовен пласман
1.   Планински пласман
1. Етапа 6 Џиро д’Италија
2.   Светско првенство во екипен хронометар
2. Дварс дор Вест Вландерен
8. Краен пласман Трка околу Гуангси
8. Брабантсе Пејл
2018
1. Рут Адели
1.   Планински пласман Трка околу Гуангси
2. Национално хронометарско првенство
2. Париз-Рубе
6. Тур ди Дуа
9. ГП Кантон Аргау
10. Ла Руе Туранжел

Велодромски велосипедизам уреди

2008
3. Светско јуниорско медисон првенство
2011
Европско првенство под 23 години
1.   Медисон
3. Екипна потера
2. Европско првенство - Бодовна трка
2012
Европско првенство под 23 години
1.   Медисон
1.   Екипна потера
2013
Шест дена и ноќи Цирих - со Илјо Кејсе
2014
2. Шест дена Цирих (со Лејф Лампатер)
3. Шест дена Гент (со Лејф Лампатер)
2015
2. Европско првенство во екипна потера
2. Државно првенство во медисон

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро 52 СО 67
  Тур 83
  Вуелта 79

Распоред на резултатите на класиците уреди

Монумент 2014 2015 2016 2017 2018
Милано-Санремо 38 125
Трка околу Фландрија 46 61 49
Париз-Рубе СО 2
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 123
Џиро ди Ломбардија

Распоред на резултатите на првенства уреди

Настан 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Олимписки игри Друмска трка не се одржал не се одржал
  Светски првенства Хронометар 18 30
Друмска трка 28 СО 50
Екипен хронометар 1 1 2
  Национални првенства Хронометар 3 1 ДНС 2
Друмска трка 9 13 4 13 1

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Official presentation of the 2019 AG2R La Mondiale pro cycling team“. АГ2Р-Ла Мондијал. Groupe AG2R La Mondiale. 11 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-28. Посетено на 1 јануари 2019.
  2. „Швајцарецот Силван Дилје ја освои втората етапа“. tourofalberta.ca. Архивирано од изворникот на 2014-02-21. Посетено на 18 февруари 2014.
  3. „Дилје доаѓа во БМЦ Рејсинг Тим за 2014“. cyclingnews.com. Посетено на 18 февруари 2014.
  4. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  5. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  6. http://www.cyclingweekly.com/news/racing/giro-ditalia/silvan-dillier-pips-jasper-stuyven-giro-ditalia-stage-six-victory-colossal-breakaway-330097#CvS7wfBkgYpBOzoE.99
  7. http://www.cyclingnews.com/races/route-du-sud-la-depeche-du-midi-2017/stage-4/results/
  8. http://www.cyclingnews.com/news/dillier-peter-sagan-was-an-angel-and-a-devil-in-the-same-person/
  9. Робертшо, Хенри (8 април 2018). „Peter Sagan takes spectacular Paris-Roubaix victory after huge 54km attack“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
  10. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски уреди