Зак Демпстер

австралиски велосипедист

Закари Демпстер (англиски: Zakkari Dempster; р. 27 септември 1987) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Израел старт-ап нејшн.[1]

Зак Демпстер
Демпстер на Даун Андер Класик 2013
Лични податоци
Цело имеЗакари Демпстер
Роден27 септември 1987 (1987-09-27) (34 г.)
Кастлмејн, Викторија, Австралија Австралија
Висина1,90 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел старт-ап нејшн
Дисциплинадрумски и велосипедски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер/Специјалист за класици
Професионални клубови
2006
2007–2008
2009
2010-2011
01.08.2011
2012
2013-2016
2017-
Драпак-Порше
SouthAustralia.com –АИС
Драпак Порше Саклинг
Рафа Кондор-Шарп
ХТЦ-Хајроад (стажант)
Ендура Рејсинг
Тим НетАп-Ендура
Израелска велосипедска академија
Последна промена
2 јули 2018

Бил избран за Тур де Франс 2014, при што ја завршил трката на 151. место. Покрај велосипедизмот, Демпстер бил тренер на клубот Карлтон во австралиски фудбал при летото на јужната полутопка во периодот 2010-2013.[2]

ДостигнувањаУреди

2003
3. Национално младинско првенство во екипна потера
3. Национално младинско хронометарско првенство
2004
Комонвелт младински игри
1. Поединечна потера
1. Скреч
2. Бодовна трка
1. Национално јуниорско првенство во екипна потера
3. Национално првенство во екипна потера
2005
Национални јуниорски велодромски првенства
1. Поединечна потера
1. Бодовна трка
2. Екипна потера
2. Медисон
3. Светско јуниорско првенство во екипна потера
2006
1. Бендиго медисон (со Мичел Докер)
2. Национално првенство во екипна потера
3. Океанско велодромско првенство - бодовна трка
3. Океанско првенство - хронометар
2007
Океански велодромски првенства
1. Екипна потера
2. Скреч
2. Бодовна трка
1. Национално друмско првенство под 23 години
Национални велодромски првенства
1. Скреч
1. Екипна потера
2. Поединечна потера
3. Бодовна трка
1. Краен пласман Трка Гипсланд
1. Етапа 5
3. Светски куп коло 1 Сиднеј - екипна потера
2008
1. Етапа 1 Трка околу Јапонија
1. Класик Мелбурн-Варнамбул
3. Национално првенство во поединечна потера
2009
1. Океанско велодромско првенство - екипна потера
2011
1. Класик Рутланд-Мелтон
1. Етапа 1 Ронд де л’Оас
1. Краен пласман Тур Дун Хејм
1. Трка Северн Бриџ
2012
1. Етапа Чешка велосипедска трка
2013
6. Класик Лондон-Сари
2014
1. Етапа 1 Заливска класична серија
2016
6. ГП ди кантон д’Аржови
2017
7. Класик Лондон-Сари
2018
7. Нокере Курсе

НаводиУреди

  1. Малак, Пат (1 ноември 2017). „Israel Cycling Academy complete 2018 roster with Omer Goldstein“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 26 јануари 2018.
  2. Хамфри, Рис (27 јуни 2014). „Zak Dempster, 27, to become Australia's latest Tour de France debutant“. PerthNow. Посетено на 30 јуни 2014.

Надворешни врскиУреди