Јако Вентер

јужноафрикански велосипедист

Јакобус Вентер (холандски: Jacobus Venter; р. 13 февруари 1987) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата НТТ Про Сајклинг.[1]

Јако Вентер
Вентер на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеЈакобус Вентер
Роден13 февруари 1987 (1987-02-13) (33 г.)
Стеленбос, Јужна Африка ЈАР
Висина1,89 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНТТ Про Сајклинг
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2006
2007-2008
2009
2010
2011
1.1.2012-1.6.2012
1.6.2012-
Тим Коника Минолта
Неотел
Трек-Марко Поло
МТН Енегаде
Верандас Вилемс-Аксент
Дифердаж-Маџик-СпортФуд.де
МТН Кубека
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotSudáfrica.PNG Национален друмски првак (2016)
Последна промена
31 мај 2019

Во 2016 година го освоил националното друмско првенство.[2] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4]

ДостигнувањаУреди

2010
3. Национално хронометарско првенство
2012
8. Гојксе Пејл
2014
3. Национално хронометарско првенство
2016
1.   Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 101 95
  Тур 162
  Вуелта 123 122 145

СО = се откажал; — не учествувал

НаводиУреди

  1. Dimension Data finalise 2019 roster“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 22 ноември 2018 (посет. 4 јануари 2019 г).
  2. „National Championships South Africa - Road Race“. ProCyclingStats. конс. 14 февруари 2016. 
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 28 јуни 2017. 

Надворешни врскиУреди