Линдсај де Вилдер

белгиски велосипедист

Линдсај де Вилдер (холандски: Lindsay De Vylder; р. 30 мај 1995) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Спорт Вландерен-Балоас.[1]

Линдсај де Вилдер
Де ВИлдер на Европското велодромско првенство 2017
Лични податоци
Цело имеЛиндсај де Вилдер
Роден30 мај 1995(1995-05-30)(28 г.)
Ветерен,  Белгија
Висина1,83 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСпорт Вландерен-Балоас
Дисциплинавелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010–2011
2012–2013
2014
2015–2016
Имо Дејегер-Лото Менен
Авија Фуџи Јут
Ван дер Вурст Дивилопмент
ЕФЦ-Етикс
Професионални клубови
2017– Спорт Вландерен-Балоас
Последна промена
17 ноември 2022

Настапил на Европското велодромско првенство 2016 во екипна потера и скреч.[2]

Достигнувања уреди

Велодромски велосипедизам уреди

2013
1.   Европско јуниорско првенство - омниум
Национални јуниорски првенства
1.   Поединечна потера
1.   Бодовна трка
1.   Скреч
1.   Омниум
1.   Километер
1.   Екипна потера
1.   Екипен спринт
2014
3. Државно првенство - скреч
2017
Европски првенства под 23 години
1.   Медисон (со Робе Гис)
2.   Екипна потера
Светски куп 2016–17
2. Омниум, Кали
Национални првенства
2. Медисон
2. Омниум
2018
Светски куп 2017–18
1. Медисон, Милтон (со Кени де Кетеле)
2019
Национални првенства
1.   Медисон (со Морено де Пау)
1.   Скреч
1.   Омниум
Светски куп 2018–19
2. Екипна потера, Лондон
2021
2.   Европско првенство - медисон (со Кени де Кетеле)
2022
3.   Светско првенство - медисон (со Фабио ван ден Босхе)

Друмски велосипедизам уреди

2013
1. Планински пласман Трка околу Долна Саксонија за јуниори
2016
1. Етапа 2 Трка околу Источна Фландрија
2018
9. ГП Жан-Пјер Монсере

Наводи уреди

  1. „Sport Vlaanderen - Baloise“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 6 January 2021. Посетено на 6 January 2021.
  2. „Results 2016 UEC European Track Championships“ (PDF). europeantrack2016.veloresults.com. октомври 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 21 октомври 2016. Посетено на 23 октомври 2016.

Надворешни врски уреди