Ајме де Гент

белгиски велосипедист

Ајме де Гент (холандски: Aimé De Gendt; р. 17 јуни 1994) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екпата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[1]

Ајме де Гент
Де Гент во 2014 година
Лични податоци
Цело имеАјме де Гент
Роден17 јуни 1994 (1994-06-17) (28 г.)
Алст,  Белгија
Висина1,82 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010
2011–2012
2013-2015
Ката Бајкс Бјанки
Авија
ЕФС-Омега Фарма-Квик-Степ
Професионални клубови
2016–2018
2019-2020
2021-
Топспорт Вландерен-Балоас
Ванти-Гобер
Интермарше-Ванти-Жобер Материо
Последна промена
17 ноември 2022

Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[2]

ДостигнувањаУреди

2012
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2015
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Краен пласман Тур де Берлин
2016
1.   Планински пласман Трка околу Данска
2017
1.   Награда за борбеност Трка околу Оман
8. Сиркуито де Гечо
2018
2. ГП Стад Зотегем
4. Класик Примус
8. ГП Хорсенс
2019
1. Антверпен Порт Епик
2. Ле Самин
6. Краен пласман Четири дена Динкерк
6. Париз-Тур
9. Краен пласман Трка околу Белгија
10. Гран при де Валони
10. Гран при д’Увертир ла Марсејез
  Награда за борбеност на етапа 11 на Тур де Франс
2020
2. Ле Самин
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
4. Класик Бретања
8. Краен пласман Етоал де Бесеж
2021
2. Бриселски велосипедски класик
3. Дрејвенкурс Оверејсе

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2019 2020 2021 2022
  Џиро 105
  Тур 136
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 January 2021. Посетено на 3 January 2021.
  2. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врскиУреди