Јеспер Аселман

холандски велосипедист

Јеспер Аселман (холандски: Jesper Asselman; р. 12 март 1990 во Делфт) — холандски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл од основањето на екипата во 2015 година.[2]

Јеспер Аселман
Аселман на Трката околу Лимбург 2014
Лични податоци
Цело имеЈеспер Аселман
Роден12 март 1990 (1990-03-12) (32 г.)
Делфт, Холандија
Висина1,84 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици[1]
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012
2013-2014

2015-
Ван Влит-ЕБХ Елсхоф
Рабобанк Континентал Тим
Тим Раико-Стелтинг
Метек-ТКХ Сајклинг Тим п/б Мантел
Ромпот
Последна промена
26 декември 2015

Во август 2015 година возел на Енеко Тур. По два дена во бегство и освојување на временски бонуси, Аселамн го презел водството на трката.[1]

ДостигнувањаУреди

2011
1. Етапа 2 B (ТТТ) Вуелта Сиклиста а Леон
2013
1.   Национално велодромско првенство - скреч
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Словачка
2015
4. Трка околу Дренте
4. Трка околу Лимбург

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Аселман води: „Над моите најдиви соништа". sport.be. Енеко Тур. Посетено на 12 август 2015.
  2. „Јеспер Аселман“. Pro Cycling Stats. Посетено на 15 март 2015.

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Возачи во Ромпот